Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 11 czerwca 2011

Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha

Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha
Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha
Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha
Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha
Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha
Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha
Prezydent wręczył Nagrodę św. Wojciecha

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w sobotę w Belwederze nagrodę św. Wojciecha byłemu premierowi Republiki Słowackiej Janowi Czarnogórskiemu . 

Wręczając nagrodę Czarnogórskiemu prezydent podkreślił, że jest ona wyrazem uznania dla jego zaangażowania – społecznego i politycznego – na rzecz Słowacji, Europy i autonomii Kościoła.


- To wielka radość móc uczestniczyć w potwierdzeniu słuszności drogi i integracji, szukania tego co ludzi i narody łączy, potwierdzenia tego, że jesteśmy sobie wszyscy bardzo bliscy. Św. Wojciech to wspaniały patron nie tylko tych ludzi i tych spraw, które łączyły w imię przekonań, że warto wierzyć w rzeczy wielkie i dobre. To także patron konkretnych działań - powiedział prezydent. Dodał, że św. Wojciech to również wspaniały patron Jana Czarnogórskiego.
 
 

- Jest takie polskie powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Na mnie zawsze robiło dobre wrażenie to, kiedy Słowak - opozycjonista, działacz antykomunistyczny opowiadał z dumą, ale i z pewnym wzruszeniem o swojej własnej rodzinie, która i także Polsce w słusznej sprawie służyła - podsumował prezydent.

 

Laudację ku czci tegorocznego laureata wygłosił jego wieloletni przyjaciel, pierwszy niekomunistyczny premier w powojennej Polsce Tadeusz Mazowiecki. Podkreślił jego wybitne zasługi dla własnego narodu, jak również dla Polski.

 

- Przyznanie mi nagrody św. Wojciecha jest dla mnie zaszczytem, wyzwaniem i inspiracją - powiedział nagrodzony Czarnogórski.


Międzynarodowa kapituła nagrodziła Jana  Czarnogórskiego  za jego obywatelskie i polityczne zaangażowanie w pracę dla dobra ojczyzny i Europy. W czasach komunizmu tegoroczny laureat nagrody występował w obronie praw człowieka i obywatela oraz wolności religii i kościoła. 

 
Jako zaangażowany politycznie obywatel przyłączył się do ruchu Karta 77, był również inicjatorem Świeczkowej Manifestacji 25 marca 1988. W okresie transformacji ustrojowej, kiedy ówczesna Czecho-Słowacja weszła na drogę demokracji, i później, kiedy po podziale kraju z początkiem 1993 r. powstała suwerenna Słowacja, Jan Czarnogórski aktywnie włączył się w budowę kultury demokracji i nowego ustroju politycznego. W późniejszych latach zaniechał aktywnej działalności politycznej, pozostając jednak obywatelem zaangażowanym w sprawy kraju. W swojej pracy koncentruje się na transgranicznej współpracy naukowej, działając również na rzecz większego otwarcia Europy Środkowej na Rosję.


Fundacja Św. Wojciecha wyróżnia swoją nagrodą osobistości, które w sposób szczególny zasłużyły się dla procesu trwałego jednoczenia całej Europy oraz dla pogłębienia i pielęgnowania sąsiedzkich stosunków między narodami Europy Zachodniej i Środkowej, szczególnie w ramach Unii Europejskiej. Fundacja przyznała nagrodę po raz dziesiąty. Wcześniej otrzymali ją m.in.: były premier Tadeusz Mazowiecki, były szef MSZ Władysław Bartoszewski, były prezydent Czech Václav Havel, były premier Węgier Józef Antal, b. prezydent Węgier Árpád Göncz, wieloletni kanclerz RFN Helmut Kohl.  (PAP/inf.własna)

Poleć znajomemu