Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 czerwca 2011

Prezydent o polskich atutach przed prezydencją

Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim   |   Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim Rada Gabinetowa w Pałacu Prezydenckim

Pełne współdziałanie władz, duże zadowolenie Polaków z członkostwa w UE i dobre wyniki gospodarcze to polskie atuty przed objęciem przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

 

Tematem trwającej w Pałacu Prezydenckim Rady Gabinetowej jest stan przygotowań do polskiej prezydencji oraz agenda w czasie sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej


- Chciałem zwrócić uwagę, na trzy ważne atuty, którymi dysponuje Polska, przystępując do sprawowania prezydencji. Pierwszy atut, nieporównywalny - 83 % poparcie społeczne dla członkostwa Polski w UE. 83 % Polaków deklaruje w badaniach opinii publicznej, że jest zadowolonych z członkostwa Polski w UE. To stanowi gigantyczny kapitał, także odniesieniu do tego, jak będzie odbierana prezydencja w kraju i poza Polską - powiedział Bronisław Komorowski. 

 

Zaznaczył, że sukcesem prezydencji będzie podtrzymanie nadziei na pogłębienie integracji europejskiej.

 

- Drugi ogromny atut, to wyniki gospodarcze – nieporównywalne z żadnym innym krajem europejskim - podkreślał prezydent. Dodał, że Polsce udało się uniknąć skutków kryzysu gospodarczego. - Ten atut trzeba będzie mocno eksploatować i wykorzystać na rzecz budowania nie tylko pozycji Polski w UE, ale też budowania wiary w to, że UE może dostać nowe źródła energii i wiary, że sukces gospodarczy może być sukcesem całej Unii, nie tylko niektórych krajów w tym Polski - mówił.


Trzeci atut – podkreślił prezydent - to absolutnie rzadko występujące zjawisko czyli możliwość do pełnego współdziałania władzy państwowej w kwestiach wpływających na sposób sprawowania prezydencji w UE. - Dziś w Polsce panuje absolutnie klimat woli współpracy, współdziałania w sprawie tak istotnej , jak sukces polskiej prezydencji - dodał Bronisław Komorowski. 

 

Jak powiedział premier Donald Tusk liczy, że w czasie polskiej rezydencji zostanie podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją oraz umowa stowarzyszeniowa i umowa o pogłębionej strefie wolnego handlu z Ukrainą. Podkreślił, że Polska będzie się starała, aby Rumunia i Bułgaria trafiły do strefy Schengen. - Jeśli nie w czasie polskiej prezydencji, to przynajmniej, żeby została ustalona konkretna data - powiedział Donald Tusk.

 

Na posiedzenie Rady Gabinetowej prezydent zaprosił także w charakterze gości Marszałka Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP. Zgodnie z Konstytucją RP, prezydent może w sprawach szczególnej wagi zwołać Radę Gabinetową - Rada Ministrów, która obraduje pod przewodnictwem Prezydenta RP, ale nie przysługują jej kompetencje Rady Ministrów.

 

Na konferencji prasowej, po posiedzeniu Rady, Bronisław Komorowski mówił, że Polska w czasie prezydencji będzie konsekwentnie szukała sojuszników w różnych sprawach. - Sprawdza się prowadzenie polityki, polegającej na tym, że szuka się sojuszników, a nie wrogów czy przeciwników. Polska może wydłużać listę krajów, z którymi mamy wspólne cele – zaznaczył.

 

- Rada Gabinetowa, jest poważnym wzmocnieniem dla rządu i dla wszystkich, którzy są zaangażowani w przygotowanie prezydencji – zaznaczył premier na konferencji prasowej. 

 

W imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, a także swojego rządu, premier Tusk, złożył kondolencje rodzinom ofiar tragicznego wypadku w miejscowości Chrzczonowice (Łódzkie), w którym zginęło osiem osób.

 


 

Poleć znajomemu