Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 15 czerwca 2011

Zespół zamkowo-parkowy w Kórniku pomnikiem historii

Zespół zamkowo-parkowy w Kórniku pomnikiem historii
Zespół zamkowo-parkowy w Kórniku pomnikiem historii

15 czerwca 2011 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał rozporządzenie dotyczące uznania za pomnik historii Kórnika – zespołu zamkowo-parkowego wraz z kościołem parafialnym – nekropolią właścicieli.


Romantyczna, neogotycka rezydencja w Kórniku jest jedną z najsławniejszych i najbardziej rozpoznawalnych siedzib możnowładczych w Polsce. Ma szczególne znaczenie ze względu na wyjątkowe wartości artystyczne i estetyczne architektury obiektu, wartość i wymowę ideową wyposażenia oraz związek ze znanymi postaciami historycznymi.


Zamkowe wnętrza z oryginalnym XIX w. wyposażeniem, mieszczą niezwykle cenne i unikatowe zbiory pamiątek narodowych oraz jeden z najcenniejszych księgozbiorów w Polsce. Gromadzone przez właścicieli Kórnika z myślą o stworzeniu muzeum pamiątek narodowych, wpisują się w romantyczny nurt dziewiętnastowiecznego muzealnictwa, stanowiąc jednocześnie prawdziwą skarbnicę kultury polskiej. Słynna Biblioteka Kórnicka, jako jedyna w Wielkopolsce i jedna z niewielu w kraju nie uległa rozproszeniu i stanowi obecnie jeden z naszych najcenniejszych księgozbiorów. Otaczające zamek arboretum jest natomiast jednym z najstarszych i największych ogrodów dendrologicznych w kraju.


Do uznanego za pomnik historii zespołu należą: zamek, oficyny, powozownia, zabudowania gospodarcze, park-arboretum oraz obecny kościół parafialny.

 

Poleć znajomemu