Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 29 czerwca 2011

Prezydent: bez aktywnych obywateli nie ma kreatywnych społeczeństw

Prezydent spotkał się z młodzieżą uczestniczącą w symulacji obrad Rady UE
Prezydent spotkał się z młodzieżą uczestniczącą w symulacji obrad Rady UE
Prezydent spotkał się z młodzieżą uczestniczącą w symulacji obrad Rady UE
Prezydent spotkał się z młodzieżą uczestniczącą w symulacji obrad Rady UE

Bez aktywnych, kreatywnych obywateli, nie ma kreatywnych społeczeństw, krajów - przypomniał prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania w młodymi ludźmi, uczestnikami projektów edukacyjnych dotyczących przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

- To, co Europie jest teraz najbardziej potrzebne, to pewna dawka energii, wiary w przyszłość projektu europejskiego, a najłatwiej o wiarę, optymizm i energię, jeśli ta energia istnieje w kręgach młodych ludzi - powiedział prezydent do zgromadzonych. Dziękował im, że mimo wakacji znaleźli czas na wspólną aktywność związaną ze zbliżającym się przewodnictwem Polski w Radzie UE.

Życzył im, by resztę wakacji wykorzystali na wypoczynek, ale także na kontakty z innymi młodymi ludźmi, także z innych krajów. - To szansa na przekonywanie innych, że Unia Europejska to nie tylko ekonomia, polityka, ale także relacje międzyludzkie, budowanie poprzez kontakty sympatii i wiedzy społeczeństw wzajemnie o sobie - zaznaczył prezydent.

Młodzi ludzie - uczestnicy projektów "Rozegraj Unię" i "Młodzi Aktywiści Prezydencji" - wzięli udział w środę w Belwederze w symulacji obrad państw Rady Unii Europejskiej (27 państw reprezentowały trzyosobowe delegacje). Dyskutowano na temat polityki młodzieżowej i przyszłości młodzieży w Polsce i całej UE oraz o tym, jak zachęcać młodych ludzi do interesowania się sprawami publicznymi i aktywnego uczestniczenia w nich. O efektach obrad poinformowali prezydenta.

Odnosząc się do wniosków przedstawionych przez uczestników symulacji obrad prezydent poparł ideę, by szkoła jak najlepiej wyposażała młodych ludzi w umiejętności odnajdywania się na rynku pracy, podejmowania ambitnej, ciekawej pracy. - Pod tym postulatem podpisuję się obiema rękoma - zapewnił. Poinformował, że również minister edukacji Katarzyna Hall podziela ten pogląd. Jak mówił, wprowadzana obecnie stopniowo reforma edukacji właśnie temu służy.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że choć jest bardzo za rozwijaniem wolontariatu, to jest przeciwny premiowaniu osób działających na rzecz innych przy rekrutacji na studia. - Albo bezinteresowność, albo punkty - podkreślił. Jak mówił, wszelkie punkty to forma szczególnej preferencji jednych kosztem innych. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu