Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 lipca 2011

"Naszym celem jest silna Polska w silnej Europie"

Prezydent w Sejmie
Prezydent w Sejmie
Prezydent w Sejmie
Prezydent w Sejmie
Prezydent w Sejmie
Prezydent w Sejmie
Prezydent w Sejmie

Objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE jest momentem symbolicznym w historii najnowszej naszego kraju – podkreślał w Sejmie prezydent Bronisław Komorowski. Naszym celem jest silna Polska w Silnej Europie - zaznaczył.

 

Prezydent uczestniczył w zgromadzeniu posłów i senatorów z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Posiedzenie rozpoczęło się od odegrania hymnów Polski i Unii Europejskiej.

 

- Dokładnie 20 lat temu, 1 lipca 1991 roku rozwiązano Układ Warszawski. Dziś w Warszawie rozpoczynamy polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Od rozwiązania Układu Warszawskiego do polskiej prezydencji w UE! To jest nasza Polska droga, to są nasze polskie osiągnięcia - podkreślił prezydent.


Zaznaczył, że rozpoczęcie prezydencji to ważny dzień dla naszego kraju, to uhonorowanie polskiej pracy, to ukoronowanie wysiłku całego społeczeństwa i wszystkich ekip rządzących Polską po 1989 roku. Dodał, że polska prezydencja w radzie UE, to realizacja marzeń wielu pokoleń Polaków.

 

Naszym celem jest bowiem silna Polska w silnej Europie - powiedział prezydent. - Nasi partnerzy w Unii powinni otrzymać z tego szczególnego miejsca jednoznaczne przesłanie, że Polska nie tylko leży w sercu Europy, ale tutaj też bije mocno serce całej Europy, bije od dnia 1 lipca 2011 roku - dodał. 
  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP podczas zgromadzenia posłów i senatorów inaugurującego polską prezydencję w Radzie UE

Prezydent szczególnie dziękował niedawno zmarłemu i dzisiaj żegnanemu na warszawskich Powązkach Janowi Kułakowskiemu, pierwszemu negocjatorowi Polski z UE. - Odejście Jana Kułakowskiego i dzisiejsze przejęcie przez Polskę przewodnictwa w Unii to niezwykła i symboliczna zbieżność zdarzeń, nie tylko dat. To świadectwo zazębiającego się narodowego łańcucha odpowiedzialności za losy naszego kraju i całej Europy - powiedział Bronisław Komorowski.

 

 

 

 

Poleć znajomemu