Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 1 lipca 2011

Premiera "Króla Rogera" na inaugurację polskiej prezydencji

Prezydent na premierze
Prezydent na premierze
Prezydent na premierze
Prezydent na premierze
Prezydent na premierze
Prezydent na premierze

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką, premier Donald Tusk, premier Węgier Viktor Orban i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wzięli m.in. udział w premierze opery "Król Roger" w Teatrze Wielkim, która uczciła inaugurację polskiej prezydencji.

 

Przed spektaklem wystąpienia wygłosili szefowie polskiego i węgierskiego rządu, przewodniczący Komisji Europejskiej, szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

 

"Król Roger" zwany "dramatem sycylijskim" jest drugą operą Karola Szymanowskiego, po ukończonej w 1913 r. "Hagith". Korzeni "Króla Rogera" należy szukać w podróżach, które kompozytor odbywał w latach 1910-14 na południe Europy - do Włoch, na Sycylię oraz do Afryki Północnej. Pomysł napisania opery powstał w 1918 r. podczas spotkania z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który opracował libretto.


Premiera "Króla Rogera" - opery, której akcja została umiejscowiona w XII-wiecznym królestwie Sycylii za panowania Rogera II z rodu normandzkiego - odbyła się 19 czerwca 1926 r. w warszawskim Teatrze Wielkim, w reżyserii Adolfa Popławskiego i pod batutą Emila Młynarskiego.


Reżyser David Pountney zwraca uwagę na bogactwo partytury "Króla Rogera". "To bogactwo muzyczne wynika z fascynacji Szymanowskiego bizantyjskim stylem architektury, jej bogactwem, ornamentyką" - ocenia.

 

Projekt jest współorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji. Szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn tłumaczy, że zdecydowano się na wybór opery Szymanowskiego, bo jest on jedną z ikon - obok m.in. Stanisława Lema i Czesława Miłosza, na których oparto program prezydencji.

(PAP)

 

Poleć znajomemu