Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 lipca 2011

List ministra Michałowskiego z okazji inauguracji wystawy Piękno Odnalezione

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystej inauguracji wystawy
Piękno Odnalezione. Zamki, pałace dwory
oraz inne obiekty historyczne przywrócone do dawnej świetności
Pałac pod Blachą, Warszawa

 

 

 

 

serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa uczestniczących w uroczystej inauguracji wystawy Piękno Odnalezione. Zamki, pałace, dwory oraz inne obiekty historyczne przywrócone do dawnej świetności. Szczególne słowa powitania kieruję do organizatorów tego wartościowego przedsięwzięcia – Fundacji „Positive Image” – którym pragnę przekazać wyrazy uznania za cenną inicjatywę dokumentowania i prezentacji szerokiej publiczności zrewitalizowanych obiektów zabytkowych.

Odrestaurowane zamki, pałace i dwory, których fotogramy mogą Państwo podziwiać na otwartym dzisiaj na placu Zamkowym wernisażu, są nie tylko bezcennymi pamiątkami architektury i kultury materialnej. Uratowane od zniszczenia obiekty to pomniki naszej historii, świadectwo dokonań dawnych mistrzów, którzy na polskiej ziemi pozostawili trwały ślad swojego talentu i artystycznych wizji.

Symboliczną wymowę ma wybór miejsca inauguracji obecnej ekspozycji. Zamek Królewski w Warszawie – siedziba monarchów, miejsce urzędowania Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i rezydencja Prezydenta II Rzeczypospolitej, świadek uchwalenia jednego z najważniejszych aktów w historii naszego narodu: Konstytucji 3 maja – został odbudowany dzięki wysiłkowi całego społeczeństwa, by stać się nie tylko ozdobą stolicy, ale i jednym ze skarbów narodowej kultury.

Jestem przekonany, że otwarta w czasie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej wystawa, która poza Warszawą będzie prezentowana w Gdyni, Wrocławiu i Krakowie, wzbudzi zainteresowanie nie tylko rodzimych turystów, ale również przyjeżdżających z tej okazji do naszego kraju zagranicznych gości. Pieczołowicie odrestaurowane zamki, pałace i dwory, poza kryjącym się w nich niepowtarzalnym urokiem, są potwierdzeniem bogactwa i różnorodności dziedzictwa kulturowego, będącego polskim wkładem w historię i kulturę Europy.

Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam uczestników dzisiejszego spotkania. Wszystkim Państwu życzę wielu niezapomnianych wrażeń towarzyszących oglądaniu wystawy, a jej organizatorom – kolejnych udanych i pięknych prezentacji.

 

Poleć znajomemu