Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 lipca 2011

Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej

Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej
Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej
Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej
Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej

53 firmy, samorządy i instytucje zostały laureatami tegorocznego konkursu ekologicznego "Przyjaźni środowisku", odbywającego się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.  O wynikach konkursu "Przyjaźni środowisku" decyduje Narodowa Rada Ekologiczna (NRE), do której nominacje wręczono w piątek w Pałacu Prezydenckim. Działa ona pod przewodnictwem żony prezydenta - Anny Komorowskiej.

 

Prezydent powiedział uczestnikom spotkania, że po 20 latach działań na rzecz ekologii widać gołym okiem, że Polska jest krajem czystym, dbającym o zachowanie walorów środowiska naturalnego.  - To jest taki niekwestionowany chyba przez nikogo obszar pełnego, wielkiego dorobku, wielkich osiągnięć - zaznaczył.


Prezydent podkreślił, że dzięki działaniom m.in. wyróżnionych w piątek firm i ludzi Polska to kraj, w którym żyjemy lepiej, czyściej i z uwzględnieniem potrzeb środowiska, które mamy zostawić naszym dzieciom i wnukom. - To także państwa zasługa - dodał.


Konkurs odbywa się w pięciu kategoriach. Tytuł gminy "przyjaznej środowisku" przypadł w tym roku 10 samorządom. Wybrano też 14 firm "przyjaznych środowisku".


10 tytułów i 4 wyróżnienia przyznano szkołom i przedszkolom i stowarzyszeniom w kategorii "promotor ekologii". Tytułami "Mecenas polskiej ekologii" wyróżniono 13 firm, szkół, stowarzyszeń i samorządów.


Dwie firmy: Sanator-Bis z Aleksandrowa Łódzkiego i Zakład Zagospodarowania Odpadów z Poznania uzyskały laur Europejskiej Nagrody Ekologicznej.


Prezydent nawiązując do przewodnictwa swojej żony w Radzie mówił, że o randze konkursu świadczy też umiejętność dobierania sobie współpracowników i szefów.  - Mnie moja żona zawsze przekonuje, żeby coś sprzątnąć, żeby było czysto, żeby było porządnie, żeby czasami pójść na spacer, docenić walory środowiska naturalnego, przyrody - podkreślał. Według niego pod takim kierownictwem, wspólnym wysiłkiem - również z jego udziałem - uda się dalej kontynuować działania konkursowe.


Do Rady kolejnej kadencji powołano 74 osób z parlamentu, inspektoratów ochrony środowiska, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uczelni oraz branżowych organizacji. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu