Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 lipca 2011

Prezydent rozpatrzy sprawę ułaskawienia policjantów z Kędzierzyna-Koźla po wpłynięciu wniosku

Prezydent Bronisław Komorowski rozpatrzy wniosek o ułaskawienia policjantów z Kędzierzyna-Koźla, gdy ten do niego wpłynie. Obecnie trwa akcja zbierania podpisów. Policjanci zostali skazani za przekroczenie uprawnień podczas interwencji.

 

Jak napisała w sobotę "Nowa Trybuna Opolska", już około pięciu tysięcy policjantów z całego kraju podpisało się pod wnioskiem do prezydenta o ich ułaskawienie.


Na początku lipca opolski sąd okręgowy obniżył kary policjantom z Kędzierzyna-Koźla (Opolskie) skazanym wcześniej za przekroczenie uprawnień podczas interwencji. Prawomocne wyroki skazujące oznaczają jednak, że obaj będą musieli odejść ze służby.


Dwaj policjanci - Sebastian Z. i Jakub D. - zostali wcześniej skazani na kary 16 i 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu za przekroczenie uprawnień podczas interwencji w cieszącej się złą sławą dzielnicy miasta. W sierpniu 2006 roku mieli bezprawnie zatrzymać i wylegitymować Dariusza M., a następnie wywieźć go w odludne miejsce, użyć wobec niego gazu łzawiącego i kazać mu klęczeć.


- Wniosek o ułaskawienie jeszcze nie wpłynął do prezydenta - powiedziała w rozmowie z PAP dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Jak podkreśliła, jak zawsze, także w tym przypadku prezydent zasięgnie opinii sądu oraz prokuratury i w oparciu o te opinie będzie mógł rozpatrzyć ten wniosek.  (PAP)
 

 

Poleć znajomemu