Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 16 lipca 2011

Referendum ws. województwa częstochowskiego - w rękach Sejmu

Konstytucja wymienia Sejm, jako pierwszy organ, który może zarządzić referendum, także w sprawie powstania województwa częstochowskiego - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Joanna Trzaska-Wieczorek, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta.  Zwolennicy utworzenia województwa częstochowskiego zwrócili się do prezydenta z wnioskiem o rozpisanie referendum w tej sprawie.

 

Joanna Trzaska-Wieczorek przypomniała, że w sprawie rozpisania referendum prezydent może występować do Senatu i wówczas izba wyższa parlamentu musi wyrazić zgodę bezwzględną większością głosów. - Biorąc pod uwagę, że to Sejm jest wskazywany jako organ pełnomocny do zarządzenia referendum, jest to okazja do wykazania się posłów z regionu - zaznaczyła. 

 

W kompetencjach prezydenta  - dodała dyrektor - jest wprawdzie m.in. zarządzanie referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa, ale jego przedmiotem mogą być jedynie sprawy o charakterze ogólnym, które nie zastępują działań właściwych organów państwowych.

 

Po reformie administracyjnej, od 1 stycznia 1999 roku, największa część województwa częstochowskiego, łącznie ze stolicą regionu Częstochową, znalazła się w województwie śląskim. Część terenów nieistniejącego już województwa trafiła też do opolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.(IAR)

 

Poleć znajomemu