Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 31 lipca 2011

"Dziękuję wszystkim, którzy mieli odwagę walczyć"

Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego   |   Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP w Muzeum Powstania Warszawskiego

Prezydent Bronisław Komorowski złożył w niedzielę serdeczne podziękowania "wszystkim, którzy nie tylko mieli odwagę walczyć w Powstaniu Warszawskim, dając dowód, że przez polskie pokolenia trwa to wielkie marzenie, ta wielka potrzeba wolności".

 

Krzyżami Oficerskimi i Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotymi Krzyżami Zasługi prezydent odznaczył przedstawicieli środowisk powstańczych i kombatanckich. Uroczystość odbyła się w związku z 67. rocznicą Powstania Warszawskiego.

 

Odznaczenia przyznano za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich i za osiągnięcia w pracy społecznej.


- Ale pragnę również podziękować za to, że nasze pokolenie, pokolenie ludzi "Solidarności", było dzięki państwu od samego początku w tym nurcie polskiego marzenia o wolności. Chcę podziękować nie tylko za dramatyczną walkę, za odwagę, poświęcenie, śmierć i cierpienia, i chwile trudne, ale również za to, że ta walka nigdy się nie skończyła. Aczkolwiek umilkły strzały, umilkł ogień walki w Warszawie, to wasza walka od razu się rozpoczęła. Była to walka o odbudowę kraju, o odbudowę stolicy, ale również dramatyczna walka o własny honor, honor Polski i Warszawy, o narodową pamięć o Powstaniu Warszawskim - powiedział prezydent podczas uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.


Bronisław Komorowski wyraził także wdzięczność twórcom i pracownikom Muzeum za kultywowanie pamięci o zrywie. - Chciałbym w tym miejscu wyrazić moją serdeczną wdzięczność także mojemu poprzednikowi śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który jako prezydent miasta stołecznego Warszawy odegrał decydującą rolę w procesie powstania tego muzeum. Słusznie i dobrze utrwala to także w naszej pamięci tablica jemu poświęcona - dodał prezydent. (PAP)

 

Poleć znajomemu