przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Ważne

W niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.00 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego poświęcony m. in. obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielę 25 sierpnia o godz. 11.00 przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się briefing prasowy Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego poświęcony m. in. obchodom 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
| | |
A | A | A
Niedziela, 31 lipca 2011

"Warszawa symbolem walki o polską wolność"

Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP   |   Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem Prezydenta RP

 Warszawa jest symbolem chwili, kiedy naród mógł wyjść z podziemia i podjąć, tak jak poprzednie pokolenia, walkę o polską wolność - powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski po mszy w intencji Powstańców Warszawskich.

 

Jak mówił prezydent, w Warszawie jest wiele miejsc, które mogą służyć jako symbol wydarzeń sprzed 67 lat.


- Jest ich wiele, na wielu ulicach Warszawy. Cała Warszawa jest takim miejscem symbolicznym. Jest symbolem tej chwili, kiedy naród pokonany w 1939 r., doprowadzony do skrajnego nieszczęścia i skrajnego zagrożenia, przetrwał i mógł wyjść (...) z podziemia i podjąć tak, jak poprzednie pokolenia, walkę o polską wolność - powiedział Bronisław Komorowski w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy pl. Krasińskich w Warszawie.


Prezydent podkreślił, że w 1944 r. z podziemia wyszli ci, którzy przetrwali i którzy szykowali się w najtrudniejszym momencie do "momentu triumfu przez samą walkę".


- Wychodzili z podziemia ludzie różnych grup społecznych, różnych zawodów, ludzie o różnym wykształceniu, różnym stopniu zamożności, o różnych poglądach i światopoglądach, ludzie z różnymi sympatiami i antypatiami politycznymi. Wychodzili wszyscy pod tym samym, biało-czerwonym sztandarem wolności - zaznaczył.


Jak dodał, walka zakończyła się zwycięstwem. - Jesteśmy krajem wolnym, demokratycznym, o normalnych problemach i kłopotach, ale krajem z nadziejami, z wyzwaniami, krajem z wielkim optymizmem. To nie jest przypadek (...), że możemy 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzić wtedy, gdy Polska sprawuje prezydencję w UE, gdy jesteśmy cząstką bezpiecznego i lepszego świata - powiedział.

 

Uroczystej mszy świętej w  przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w niedzielę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. Oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego uczestniczyli w niej przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, przedstawiciele wojska, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.(PAP)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.