Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 1 sierpnia 2011

"Mamy wielkie szczęście cieszyć się wolną Polską"

Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP   |   Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem Prezydenta RP

 Mamy wielkie szczęście cieszyć się Polską wolną, demokratyczną i suwerenną - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK z okazji 67. rocznicy Powstania Warszawskiego.


- To jest wielkie zadanie, aby dorobek pokolenia ludzi Armii Krajowej, tych którzy walczyli o państwo polskie, przekuć w zdolność do szanowania państwa polskiego współczesnego - mówił prezydent. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK

 

- Dzisiaj tu, w tym miejscu, gdzie jest pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, przed gmachem polskiego Sejmu, także prezydent współczesnej Polski składa nisko głowę, nie tylko przed tymi, którzy to państwo tworzyli, ale też przed tymi, którzy o to państwo walczyli i tymi, którzy potrafią, chcą państwo polskie szanować. My tutaj zgromadzeni, stoimy w miejscu, w którym chcemy przypomnieć, że to wszystko działo się w imię miłości ojczyzny, ale i dążenia do odzyskania własnego, niepodległego państwa polskiego. Bo Powstanie Warszawskie było tego państwa największym i najbardziej dramatycznym przedsięwzięciem - mówił Komorowski.

 

Prezydent przypomniał, że w czasie II wojny światowej Polska, jako jedyna, stworzyła Państwo Podziemne, które "stanowiło wtedy fenomen, dziś może także stanowić nasze źródło dumy i ważny punkt odniesienia dla współczesnych myśli Polaków o własnym państwie". Jak dodał, w ramach Państwa Podziemnego funkcjonowały instytucje państwa, rozwijała się kultura, życie naukowe, działało szkolnictwo.

 

Według Bronisława Komorowskiego, Państwo Podziemne mogło istnieć tylko dzięki szeroko upowszechnionym propaństwowym postawom obywatelskim milionów Polaków. - Ten przykład i ta postawa winny być dla nas wzorem, zobowiązaniem współczesnych. Żyjemy w diametralnie innych warunkach (...). Ciesząc się taką Polską tym bardziej winniśmy ją szanować, nie tylko kochać, dawać temu wyraz w słowach, ale szanować poprzez praktykę relacji w stosunku do państwa. Winniśmy wystrzegać się sobiepaństwa i stawiania za wszelką cenę na swoim, winniśmy z respektem odnosić się do demokratycznych rozstrzygnięć i wyborów, ugruntować postawy propaństwowe - podkreślił. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu