Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 26 sierpnia 2011

Prezydent podpisał ustawę o abolicji dla cudzoziemców

Podpisanie ustawy o abolicji dla cudzoziemców   |   Podpisanie ustawy o abolicji dla cudzoziemców Podpisanie ustawy o abolicji dla cudzoziemców Podpisanie ustawy o abolicji dla cudzoziemców Podpisanie ustawy o abolicji dla cudzoziemców

Polska jako kraj rozwijający się jest coraz atrakcyjniejsza dla cudzoziemców, konieczna jest więc świadoma polityka imigracyjnej - mówił prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu ustawy wprowadzających m.in. abolicję dla cudzoziemców przebywających w Polsce.

- Chcemy, aby Polska była krajem otwartym, gościnnym, i przyjaznym dla osób szukających w naszym państwie nowych szans na lepsze życia - mówił prezydent po podpisaniu nowych przepisów.

Jak dodał fakt, że jest to już trzecia abolicja dla cudzoziemców, jest sygnałem, że brakuje systemowych rozwiązań regulujących na bieżąco kwestie pobytu w Polsce. Zaznaczył, że dlatego po wyborach będzie zachęcać przyszły rząd i sam podejmie kroki umożliwiające określenie świadomej polityki imigracyjnej, tworzącej swoiste preferencje jak i warunki regulujące kwestie pobytu cudzoziemców.

- Dzisiaj jest to swoista amnestia, ale sądzę, że powinniśmy wypracować świadomą politykę imigracyjna na przyszłość - mówił prezydent.

Regulacje zostały przyjęte przez Sejm 28 lipca. Ich zapisy wejdą w życie na początku 2012 roku. Zgodnie z nimi abolicją objęci są cudzoziemcy przebywający w Polsce nieprzerwanie od 20 grudnia 2007 roku. Tym razem (to już trzecia abolicja) przepisy są bardziej liberalne niż te z lat ubiegłych. Wówczas trzeba było wykazać, że przebywa się w Polsce 10 lat, przedłożyć tytuł do zajmowanego lokalu i mieć pozwolenie na pracę. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu