Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Tablice ze strajkowymi postulatami w drodze do stolicy

Oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w gdańskiej stoczni wyjechały w poniedziałek z Gdańska. Znajdą się one na wystawie w Galerii Kordegarda w Warszawie, którą otworzy w środę prezydent Bronisław Komorowski.

 

Ekspozycja "21 x TAK" w Galerii Kordegarda będzie elementem obchodów 31. rocznicy Sierpnia 1980 roku. Jej inicjatorem był prezydent Komorowski. W zorganizowaniu wystawy pomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Europejskie Centrum Solidarności.

 

Ekspozycja "21 x TAK" w warszawskiej Kordegardzie potrwa do 4 września. Oprócz historycznych tablic będą na niej eksponowane też m.in. archiwalne zdjęcia z sierpnia 1980 r.

 

W poniedziałek w uroczystym pożegnaniu tablic z postulatami, znajdujących się na co dzień w zasobach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, wziął m.in. udział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak. - Wystawa w Warszawie, na której prezentowane będą te nasze gdańskie relikwie, będzie też swojego rodzaju hołdem dla ludzi, którzy spisali te postulaty: dla świętej pamięci Arama Rybickiego i dla Macieja Grzywaczewskiego - powiedział minister Nowak.

 

Jak zaznaczył, na otwarciu wystawy w stolicy będzie m.in. rodzina Arkadiusza Rybickiego oraz Maciej Grzywaczewski.

 

Na drogę do Warszawy tablice zostały pieczołowicie opakowane gąbką i załadowane do drewnianej, specjalnie dla nich skonstruowanej skrzyni.

 

Tablice z 21 postulatami strajkowymi w 2003 r. zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO "Pamięć Świata" jako jeden z najważniejszych dokumentów XX wieku oraz świadectwo wydarzeń mających przełomowy wpływ na zmiany polityczne, ustrojowe i gospodarcze państw ówczesnego bloku komunistycznego. Postulaty zostały spisane ołówkiem i czerwoną olejną farbą na dwóch płytach ze sklejki. Spisali je w pierwszych dniach strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. działacze Ruchu Młodej Polski - Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki.

 

Po zakończeniu strajku tablice przeniesiono do siedziby Solidarności w Gdańsku. W 1981 r. władze związku przekazały tablice Centralnemu Muzeum Morskiemu z przeznaczeniem na wystawę poświęconą I rocznicy Sierpnia 1980 r. Jednocześnie dyrekcja muzeum zdecydowała o wykonaniu kopii tablic.

 

W chwili ogłoszenia stanu wojennego eksponowane na wystawie kopie tablic zostały skonfiskowane przez funkcjonariuszy SB i zaginęły. Oryginalne tablice zabezpieczono w Centralnym Muzeum Morskim, a następnie wywieziono i ukryto na strychu domu konserwatora zabytków Wiesława Urbańskiego, gdzie przetrwały stan wojenny i okres przemian ustrojowych, by w 1996 r. ponownie znaleźć się w muzeum.

(PAP)

 

Poleć znajomemu