Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 września 2011

Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września

Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września   |   Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września

Prezydent Bronisław Komorowski był gościem honorowym na rocznicowym koncercie w Filharmonii Narodowej poświęconym pamięci ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA. Bronisław Komorowski, który przybył na koncert wraz z małżonką.

 

Podczas koncertu odegrano September Symphony Wojciecha Kilara i Adagio for Strings Samuela Barbera. 

 

Przed rozpoczęciem koncertu prezydent powiedział, że zamachy z 11 września 2001 r. były wydarzeniem, które na zawsze ukształtowało naszą pamięć i widzenie świata.

 

- Są takie chwile i są takie wydarzenia, które na długo albo na zawsze kształtują pamięć narodów i ludzi. Są takie wydarzenia i takie chwile, które kształtują nasze widzenie świata też na długo albo nawet na zawsze. Takim właśnie wydarzeniem, takim momentem historycznym było to wszystko, co wiąże się z datą 11 września 2001 roku - powiedział prezydent. 

 

- W dalszym ciągu bardzo dobrze pamiętamy te sceny przekazywane przez środki masowego przekazu, te straszne sceny, które oglądaliśmy wszyscy. Ale również bardzo dobrze pamiętamy własne myśli i własne uczucia, które towarzyszyły nam wtedy, przed dziesięciu laty. Pamiętamy to zdumienie i to niedowierzanie. Pamiętamy ten skurcz serca, kiedy do nas docierało, że to jest bolesna prawda, że to tragiczna rzeczywistość. Pamiętamy i własne przerażenie i własne łzy i własne zaciskające się pięści - dodał Bronisław Komorowski. 

 

- Ta pamięć trwa nadal, tej pamięci chcemy być wierni, tej pamięci chcemy służyć, pracując publicznie - zaznaczył.

 

Prezydent wyraził w imieniu Polaków solidarność z narodem amerykańskim. - Panie Ambasadorze chciałbym Pana prosić o przekazanie całemu narodowi amerykańskiemu wyrazów naszej polskiej pamięci i wyrazów naszej polskiej solidarności - powiedział prezydent do ambasadora USA w Polsce.

Zobacz także: Przesłanie prezydenta w 10. rocznicę zamachów w USA
Honorowy patronat nad koncertem objął właśnie ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.


Koncert rozpoczął utwór „Adagio for strings” amerykańskiego kompozytora Samuela Barbera. To najsłynniejsze dzieło Barbera, skomponowane w 1938 roku; z racji żałobnego charakteru szybko stało się dziełem wykonywanym na państwowych uroczystościach kommemoracyjnych w USA. Adagio doczekało się licznych nagrań w wykonaniu najwybitniejszych orkiestr świata.


"September Symphony” Wojciecha Kilara powstała pod wpływem wydarzeń w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Symfonię, która składa się z czterech części, Kilar ukończył w 2003 r. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu