Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 16 września 2011

Prezydent uhonorował kombatantów

Prezydent wręczył odznaczenia kombatantom i działaczom środowisk kombatanckich

Prezydent wręczył odznaczenia kombatantom i działaczom środowisk kombatanckich

Prezydent Bronisław Komorowski wręczając odznaczenia kombatantom i działaczom środowisk kombatanckich, podkreślał, że Dzień Weterana jest świętem, tych którzy walczyli o wolność ojczyzny oraz tych, którzy dbają o zachowanie pamięci o żołnierskich czynach.


Prezydent z okazji Dnia Weterana wręczył w piątek wręczył ordery i odznaczenia za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną na rzecz środowisk kombatanckich.

 

- Dzień Weterana jest świętem szczególnym, bo mającym na celu nie tylko uhonorowanie ludzi zasłużonych w walce o wolność ojczyzny, ale również uhonorowanie tych, którzy służą temu, aby istniała pamięć o dobrych czynach żołnierskich, trwała przez pokolenia – powiedział Bronisław Komorowski.
  Zobacz także: Prezydent wręczył odznaczenia z okazji Dnia Weterana

Dodał, że Dzień Weterana to święto pamięci o tych, którzy ojczyźnie służyli walcząc, którzy ojczyźnie służyli, tak, jak tego oczekiwała, potrzebowała w chwili najtrudniejszej.
 

- Jestem przekonany, że w życiorysach wszystkich dzisiaj odznaczonych, ale też w ogromnej większości z Państwa, którzy dziś zaszczycili Pałac Prezydencki swoją obecnością te chwile walki, służby z bronią w ręku miały szczególne miejsce i są w sposób szczególny zapamiętane – zaznaczył prezydent.
 

Wszystkim odznaczonym, a na ręce odznaczonych także ich rodzinom i środowiskom, Bronisław Komorowski złożył serdeczne podziękowania za stałą służbę ojczyźnie.  Życzył odznaczonym zdrowia i sił. Jak dodał, z prawdziwym wzruszeniem słyszał żołnierskie słowa wypowiadane w chwili, gdy żołnierz jest wyróżniany: awansowany, odznaczany – te piękne słowa: ku chwale Ojczyzny.
 

Prezydent podkreślał, że Polska jest krajem wolnym, normalnym, rozwijającym się, w którym jednak postawa służby jest rzeczą bezcenną w dalszym ciągu.

 

- Walczyliśmy o wolność i niepodległość naszej ojczyzny, o obronę tej ojczyzny do ostatniej kropli krwi – mówił Sekretarz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski. - Nasze pokolenie walczyło o wolność i niepodległość naszej ukochanej ojczyzny, niestety nie udało nam się tej wolności utrzymać, ale dziś nagrodą dla nas jest to, że następne pokolenia wywalczyły - już innym sposobem – wolność. Największą naszą nagrodą jest to, że dożyliśmy wolnej niepodległej naszej ojczyzny” – podkreślił.
 

Poleć znajomemu