Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 września 2011

Prezydent podpisał ustawę o cyberbezpieczeństwie

Prezydent podpisał ustawę o cyberbezpieczeństwie   |   Prezydent podpisał ustawę o cyberbezpieczeństwie Prezydent podpisał ustawę o cyberbezpieczeństwie

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o stanie wojennym, która wprowadza do polskiego prawa pojęcie "cyberprzestrzeni".

 

- To potrzebna ustawa, na którą czeka nie tylko polski system obrony, system bezpieczeństwa, obrony przed zagrożeniami, ale też system NATO-wski – podkreślił. Przypomniał, że ustawa – była inicjatywą prezydencką. Projekt zmian w prawie dotyczący cyberbezpieczeństwa powstał w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
 

Prezydent dziękował BBN za przygotowanie projektu, za skuteczne przeprowadzenie go przez parlament, a parlamentowi, za to, że zdążył ustawę przyjąć. – Dziś mam okazję podpisać ustawę wynikającą z inicjatywy prezydenckiej – zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

Szef BBN gen. Stanisław Koziej przekonywał dziennikarzy, że wprowadzenie pojęcia cyberprzestrzeni do prawa jest ważne przede wszystkim z praktycznego punktu widzenia, bo cyberzagrożenia będą teraz uwzględniane przy planowaniu na wypadek zagrożeń. - Tak naprawdę cyberprzestrzeń jest jakby lustrzanym odbiciem problemów, które istnieją w geoprzestrzeni - podkreślał minister Koziej. Dodał, że system bezpieczeństwa narodowego powinien uwzględniać ataki hakerskie, wywoływane celowo lub przypadkowo awarie systemów teleinformatycznych i cyberwojnę.

 

Zgodnie z nowymi regulacjami prezydent będzie mógł - na wniosek rządu - wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych w razie zewnętrznego zagrożenia, np. przez wrogie działania w cyberprzestrzeni. Ustawa zmienia przepisy dot. stanu wojennego, wyjątkowego oraz stanu klęski żywiołowej.

 

Czytaj więcej o ustawie na stronie BBN: http://www.bbn.gov.pl/portal/pl/2/3407/Prezydent_podpisal_ustawe_o_cyberbezpieczenstwie.html

(inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu