Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 30 września 2011

Prezydent: Wolontariat wzmacnia solidarność i zaufanie

Konferencja pt.   |   Konferencja pt. "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat" Konferencja pt. "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat" Konferencja pt. "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat" Konferencja pt. "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat" Konferencja pt. "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat"

Wolontariat jest jedną z ważnych możliwości wzmacniania zaufania i solidarności między ludźmi, między obywatelami a państwem, pomiędzy instytucjami władzy a społeczeństwem – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas międzynarodowej konferencji pt. "Europa aktywnego obywatelstwa: wolontariat".

 

- To jest szczególnie ważne kształtowanie postaw solidarności i współodpowiedzialności w okresie kryzysu, który przezywamy w UE, szczególnie w strefie euro – zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

W jego ocenie, to jest warunek znalezienia jak najlepszych rozwiązań i wyjść z sytuacji. Dodał, że kryzys nie jest niczym szczególnym, kryzys może być sytuacją ozdrowieńczą, jeśli uruchomi energię ludzką, energię polityczną, energię także społeczną i obywatelską.
 

- Jestem przekonany, że to będzie widoczne – ta wola uruchamiania kolejnych źródeł energii społecznej obywatelskiej, będzie widoczna, także tutaj dzisiaj w ramach konferencji - mówił prezydent.
 

- To jedna z największych, najważniejszych zdobyczy, jaką możemy przekazywać innym – umiejętność pobudzania źródeł energii, wykorzystywania źródeł energii – takimi źródłami są organizacje pozarządowe oraz sama wola i wizja budowy społeczeństwa obywatelskiego – zaznaczył.
 

Prezydent podkreślił, że w Polsce mamy wiele inicjatyw promujących i rozwijających wolontariat. – Wskazywał, że co roku w jednej z największych w Europie zbiórek publicznych – Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy bierze udział niemal 120 tysięcy wolontariuszy. - Ten wielki sukces Jerzego Owsiaka i jego Orkiestry jest sukcesem, którzy już sięga i jest przykładem i poza Polską. W związku z tym jest to wspólny sukces wykraczający już poza granice państwa polskiego – dodał Bronisław Komorowski.

 

Wskazywał na potrzebę dalszego budowania aktywnych postaw obywatelskich. Przypomniał, że z jednej strony to aktywni ludzie, o postawach obywatelskich - zmienili nasz polski świat, a z drugiej strony to właśnie zmiany ustrojowe otworzyły drogę do budowy społeczeństwa obywatelskiego, także do pobudzania aktywności obywatelskiej. - Ten wzajemny proces musi trwać w dalszym ciągu, gdyż istnieje bezpośredni związek między wolnością, demokracją i aktywnością obywateli – ocenił.
 

Prezydent powiedział, że kontynuując tradycję poprzedników ma zaszczyt patronować wielkiej gali konkursu „Barwy wolontariatu”, a właściwie – dodał - wielobarwności, bo przecież na tym polega urok wolontariatu, że mogą aktywnie działać w jego ramach ludzie o przeróżnych poglądach, przeróżnych potrzebach, przeróżnych porywach serca obywatelskiego.
 

- Wspólnie z polskimi organizacjami zastanawiamy się cały czas, w jaki sposób zachęcić wolontariat, w jaki sposób go wzmocnić, ale nic nie zastąpi mądrej i odważnej narady samych wolontariuszy i ludzi ten wolontariat organizujących – podkreślił Bronisław Komorowski.

Celem konferencji, organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Komisję Europejską, jest promowanie wolontariatu jako środka do osiągnięcia solidarnej Europy.
 

W spotkaniu wzięli udział m.in.: komisarz UE odpowiedzialny za zatrudnienie i sprawy społeczne László Andor, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, przewodniczący EKES-u Staffan Nilsson i Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, jak również wolontariusze i przedstawiciele organizacji pozarządowych UE oraz państw objętych Partnerstwem Wschodnim.

 

Poleć znajomemu