Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 9 października 2011

Prezydent zapowiada konsultacje z partiami

Oświadczenie prezydenta po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów   |   Oświadczenie prezydenta po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów Oświadczenie prezydenta po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział konsultacje ze wszystkimi partiami, które weszły do parlamentu w wyniku niedzielnych wyborów. Podziękował też partiom, które prowadziły walkę wyborczą, a także Polakom, którzy poszli głosować.

 

- Zaproszę wszystkich przedstawicieli partii politycznych, po kolei, które znalazły się w parlamencie na konsultacje, na rozmowy na temat przyszłości nie tylko koalicji większościowej, ale także przyszłości, jeśli chodzi o szanse na współdziałanie partii politycznych - i tych tworzących koalicję większościową i tych, które pozostaną w opozycji - w sprawach istotnych dla państwa - powiedział Bronisław Komorowski podczas wieczornego oświadczenia wygłoszonego w Belwederze, po ogłoszeniu sondażowych wyników niedzielnych wyborów.

 

W ocenie prezydenta, otwiera się nowy rozdział w polskiej demokracji, pojawiają się nowe wyzwania, mam nadzieję, że również nowe możliwości. - Jestem przekonany, że lekcja wyborcza będzie źródłem siły i zachęty dla partii politycznych, aby szukać tego, co jest ważne i co może być przedmiotem wspólnego działania - podkreślił.

 

  Zobacz także: Oświadczenie prezydenta po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów

Bronisław Komorowski podkreślił, że rozpoczyna się niełatwy okres tworzenia koalicji. - Mam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem partii politycznych także i prezydenta zdołamy skrócić w maksymalnym stopniu czas konieczny do powstania koalicji większościowej i rządu opartego o tę koalicję. Zaznaczył, że jest to potrzebne ze względu na wymóg stabilności państwa polskiego, ale też ze względu na to, że prezydencję w Radzie UE. - Stabilność władzy, stabilność rządu jest sprawą zasadniczą - dodał.

 

- Dziękuję zarówno partiom politycznym, które prowadziły walkę wyborczą, całemu szerokiemu zapleczu tych partii, osobom, które pracowały w sztabach. Dziękuję przede wszystkim tym, którzy zechcieli pójść i oddać swój głos w czasie tych wyborów, na którąkolwiek z partii politycznych, które zabiegały o głosy wyborców - mówi prezydent.

 

- Chcę jednocześnie wyrazić głęboką nadzieję, że ten moment szczególny jakim jest ogłoszenie wyników trudnej walki wyborczej, jest także momentem refleksji, że walka się kończy, że jutro musimy się odnaleźć wszyscy w ramach tej samej Polski, wspólnej Polski, wspólnej ojczyzny i wspólnie dla niej pracować - zaznaczył.

 

Prezydent telefonicznie pogratulował szefowi zwycięskiego ugrupowania.

 

Poleć znajomemu