Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 11 października 2011

Prezydent: Konsultacje z partiami w tym tygodniu

Spotkanie prezydent Bronisława Komorowskiego z dziennikarzami

Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z dziennikarzami

Zapowiedziane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego konsultacje m.in. w sprawie tworzenia nowego rządu rozpoczną się w środę i potrwają do piątku. Szefowie partii, które w wyniku wyborów weszły do nowego Sejmu, będą spotykać się z prezydentem indywidualnie.

 

Bronisław Komorowski będzie spotykał się z liderami partii w takiej kolejności, w jakiej kierowane przez nich ugrupowania uplasowały się w wyborach. W środę o godz. 11 prezydent spotka się w Pałacu Prezydenckim z liderem PO Donaldem Tuskiem, a o godz. 13.30 z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

 

W poniedziałek prezydent mówił dziennikarzom, że być może konsultacje uda się zakończyć już w tym tygodniu, ale jeśli będzie taka potrzeba, to będzie rozmawiał z przedstawicielami partii również w przyszłym tygodniu. - Ale zakładam, że raczej będą to proste porozumienia - dodał.


- Byłbym bardzo szczęśliwy, jako prezydent Polski, gdyby udało się skrócić czas niejasności – mówił prezydent, choć zaznaczył, że rząd jest i funkcjonuje.


Bronisław Komorowski zaznaczył, że chodzi o to, aby jak najszybciej wyłonić premiera, który będzie dysponował większością polskim parlamencie. Chodzi o to, aby zapewnić stabilność władzy państwa polskiego.
 

Zdaniem prezydenta, to kiedy poznamy nazwisko nowego premiera będzie zależało od tempa negocjacji. Zaznaczył, że terminy powoływania rządu są określone w konstytucji i nie zamierza sztucznie przyspieszać decyzji. - Liczę na to, że wynik wyborów – chyba się już bardzo nie zmieni po ogłoszeniu komunikatu PKW – jest taki, który może dodać śmiałości, odwagi w konstruowaniu stosunkowo szybko koalicji i rządu - mówił Bronisław Komorowski.

 

Pytany, czy kandydatem na nowego premierem będzie obecny szef rządu i lider zwycięskiej partii Donald Tusk, prezydent odparł, że na to wskazuje cała logika funkcjonowania demokratycznych mechanizmów. - Wydaje się, że mogą łatwo spotkać się trzy warunki, o których mówiłem wcześniej, tzn. wola stworzenia rządu, zdolność koalicyjna i sukces wyborczy - zaznaczył Bronisław Komorowski. W poniedziałek doszło już do krótkiego spotkania prezydenta z szefem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem.

 

W rozmowie z agencją Reutersa prezydent powiedział, że rezultaty wyborów podkreślają stabilność polityczną Polski i jej dążenie do ściślejszej integracji z Unią Europejską oraz lepszych stosunków z sąsiadami, takimi jak Niemcy i Ukraina. Pytany o główne zadania, jakie będą stały przed nowym rządem, prezydent Komorowski powiedział, że pierwszym ważnym elementem jest udział w nurcie pogłębionej integracji europejskiej. - Po drugie, to reforma finansów, jak również reforma systemu emerytalnego, które uwzględnią bolesne doświadczenia niektórych członków strefy euro podczas kryzysu - stwierdził prezydent. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu