Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 12 października 2011

Spotkanie prezydenta z szefem PO

Spotkanie prezydenta z szefem PO   |   Spotkanie prezydenta z szefem PO Spotkanie prezydenta z szefem PO Spotkanie prezydenta z szefem PO Spotkanie prezydenta z szefem PO

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę przed południem z szefem Platformy Obywatelskiej Donaldem Tuskiem. Powyborcze konsultacje dotyczą m.in. tworzenia koalicji większościowej i nowego rządu oraz współpracy z opozycją w sprawach ważnych dla kraju.

 

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek później mówiła dziennikarzom, że prezydentowi znana jest koncepcja Donalda Tuska, żeby rząd w dotychczasowym składzie pracował do końca roku – czyli do czasu zakończenia polskiej prezydencji w Radzie UE  - przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich procedur na okres powyborczy.

 

- Przedmiotem wspólnej troski zarówno prezydenta, jak i premiera jest to, aby wszelkie projekty realizowane przez rząd w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE zostały dokończone w jak najlepszy, jak najbardziej odpowiedzialny sposób, oczywiście przy jednoczesnym zapewnieniu realizacji wszystkich procedur przewidzianych przez konstytucję, związanych z powoływaniem nowego rządu – zaznaczyła.  Dodała, że tematem rozmów były także wyzwania, które stoją przed Polską, przed nowym rządem w związku z ogólnoświatowym kryzysem.

Prezydent spotyka się z liderami partii w takiej kolejności, w jakiej kierowane przez nich ugrupowania uplasowały się w wyborczych wynikach.

 

W środę Bronisław Komorowski spotkał się również z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

 

Zobacz także: Lider PiS na konsultacjach u prezydenta

 

W czwartek i piątek odbędą się jeszcze rozmowy z liderami trzech pozostałych ugrupowań, które w wyniku niedzielnych wyborów znalazły się w nowym parlamencie: Ruchu Palikota, PSL i SLD.

 

Jak mówił w poniedziałek Bronisław Komorowski, cała logika funkcjonowania demokratycznych mechanizmów wskazuje, iż kandydatem na nowego premiera będzie obecny szef rządu i lider zwycięskiej partii Donald Tusk. - Wydaje się, że mogą łatwo spotkać się trzy warunki, o których mówiłem wcześniej, tzn. wola stworzenia rządu, zdolność koalicyjna i sukces wyborczy - zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

Poleć znajomemu