Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 13 października 2011

Prezydent: 8 listopada pierwsze posiedzenie Sejmu

Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego   |   Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zamierza zwołać pierwsze posiedzenie nowego Sejmu w jak najpóźniejszym konstytucyjnym terminie - 8 listopada. Dodał, że ze strony liderów PO i PSL jest wola podtrzymania koalicji obu partii.

 

- Jest wola zbudowania koalicji większościowej, podtrzymania istniejącej koalicji większościowej w oparciu o Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe. Taką wolę zadeklarowali obaj liderzy formacji, co w zasadzie oznacza możliwość budowania kalendarza, który ma doprowadzić do utworzenia nowego rządu – powiedział w czwartek prezydent. 


 

- Ten kalendarz ma uwzględniać także potrzeby polskiej prezydencji w Radzie UE, przez stworzenie jak najdłuższego okresu umożliwiającego odbycie rad sektorowych przez ministrów dotychczasowego rządu, tam gdzie to jest realnie możliwe, przy zachowaniu pełnej zgodności i z litera i z duchem konstytucji – dodał.

  Zobacz także: Spotkanie prezydent-prezes PSL Rozmowy prezydenta z Januszem Palikotem Lider PiS na konsultacjach u prezydenta Spotkanie prezydenta z szefem PO

- Chciałbym potwierdzić informację o tym, że zamierzam w jak najpóźniejszym terminie zwołać pierwsze posiedzenie Sejmu. Ten najpóźniejszy termin to jest 8 listopada – zapowiedział Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że ten termin uruchamia następne działania związane z powoływaniem nowego rządu.
 

Prezydent ocenił, że to będzie najlepsze rozwiązanie uwzględniające przestrzeganie litery i ducha konstytucji, ale również realnie istniejących potrzeb związanych z trwającą prezydencją.

 

Zgodnie z konstytucją, pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu Prezydent Rzeczypospolitej zwołuje na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że po złożeniu dymisji przez rząd na pierwszym posiedzeniu Sejmu, Rada Ministrów nadal pełni obowiązki. - Z jednej strony prezydent obdarza misją pełnienia obowiązków dotychczasowego premiera i dotychczasową Radę Ministrów po to, aby nie było żadnej przerwy w funkcjonowaniu władzy wykonawczej w państwie polskim i jednocześnie powierza misję tworzenia rządu konkretnej osobie – mówił prezydent.
 

- W tym wypadku szczególnym będzie to ta sama osoba. Czyli premier, który podaje się do dymisji, będzie jednocześnie obdarzony misja wypełniania obowiązków premiera i jednocześnie będzie obdarzony misją utworzenia nowego rządu – zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

W ramach konsultacji powyborczych prezydent spotkał się z liderami PO,  PSL oraz PiS i Ruchu Palikota. W piątek spotkanie z szefem SLD. Spotkania odbywają się według kolejności, w jakiej ugrupowania uplasowały się w wyborczych wynikach.

 

Prezydent pytany o spotkanie z Januszem Palikotem, powiedział, że ten polityk złożył, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami medialnymi, ofertę rządu fachowców.  - Ale - zdaniem Bronisława Komorowskiego - prezydent nie jest odpowiednim adresatem tego rodzaju pomysłów, tylko inne kluby parlamentarne.
Poza tym – zauważył prezydent – jest informacja jednoznaczna, że jest większość w parlamencie, a rządy fachowców tworzy się w sytuacjach trochę awaryjnych, kryzysowych, kiedy nie można wyłonić rządu większościowego.


- Pan Janusz Palikot sam określił rolę swojej partii w parlamencie jako opozycję „nietotalną” – relacjonował Bronisław Komorowski. – Uważam, że to jest bardzo dobry punkt wyjścia, bo prezydent chciałby bardzo, aby w parlamencie istniała zdolność do jak najszerszej współpracy, trochę przy przekraczaniu naturalnych i zrozumiałych podziałów na koalicję i opozycję - przynajmniej w niektórych ważnych sprawach dla Polski – podkreślił. Zaliczył do nich, postępy w zakresie modernizacji i dążenia do nowoczesnego państwa jak i chronienie polskiego dorobku przed ryzykiem kryzysu światowego, ale także prace nad zbudowaniem realnych szans na mocniejszą pozycje Polski w ramach integracji europejskiej.

 

Na piątek prezydent zapowiedział podsumowanie wszystkich konsultacji.

 

Poleć znajomemu