Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 października 2011

Prezydent: Misję tworzenia nowego rządu powierzę Donaldowi Tuskowi

Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego   |   Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego Konferencja prasowa prezydenta Bronisława Komorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że misję tworzenia nowego rządu powierzy dotychczasowemu  premierowi Donaldowi Tuskowi. Przewiduje, że odbędzie się to 8 listopada. Prezydent podsumował w piątek swoje konsultacje powyborcze z liderami partii, które weszły do parlamentu.

 

- 8 listopada będzie zwołane zarówno posiedzenie Sejmu VII kadencji, jak i posiedzenie Senatu VIII kadencji - powiedział Bronisław Komorowski. I - jak dodał - do tego czasu ogłosi, kto będzie marszałkiem-seniorem otwierającym obrady Sejmu. 

 

Zapowiedział też, że podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu planuje własne wystąpienie, które będzie dotyczyło najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Polską i nowym rządem.

 

 

Prezydent mówił, że także 8 listopada - to wynika z konstytucji - będzie zgłoszona dymisja rządu, jednocześnie powinno mieć miejsce powierzenie pełnienia obowiązków, do czasu powołania nowego rządu, starej Radzie Ministrów.  - I tego samego dnia przewiduję - to jeszcze będzie elementem uzgodnień, jeśli chodzi o terminy - powierzenie przez prezydenta misji formowania nowego rządu. Ta misja zostanie powierzona Donaldowi Tuskowi, obecnemu premierowi  - zadeklarował Bronisław Komorowski. Dodał, że powołanie rządu powinno nastąpić do 22 listopada, a do 6 grudnia rząd powinien uzyskać wotum zaufania.

  

Jak powiedział, jeśli chodzi o skład nowego rządu, spodziewa się, że będzie to propozycja dojrzała.

 

Prezydent powtórzył, że liderzy PO i PSL potwierdzili wolę kontynuowania koalicji. A jeśli chodzi o liderów partii opozycyjnych to - jak zaznaczył - nikt nie zapowiedział totalnej opozycji.

 

Ocenił, że są kwestie, wokół których trzeba próbować budować porozumienie wykraczające poza granice koalicyjne czy opozycyjne. Wymienił obszary związane z polskim uczestnictwem w integracji europejskiej i jej pogłębianiem.
 

- Według mnie, wokół tych kwestii związanych z perspektywą polskiego uczestnictwa w przyspieszonej integracji europejskiej można wskazać parę bardzo ważnych obszarów. One zostały także opisane przez decyzje krajów strefy euro wyznaczające kierunki reform wewnętrznych w tych krajach, część z nich Polska ma już za sobą, ale niektóre stają przed nami jako wielkie wyzwania – uważa prezydent. Wymienił tu działania w obszarze reformy systemu emerytalnego i finansów publicznych.
 

- To wszystko razem wiąże się w wielkie pytanie, jakim jest polska wola, determinacja i polski plan uczestniczenia w tej strefie przyspieszonej integracji, która niewątpliwie na naszych oczach powstaje w UE - podkreślił Bronisław Komorowski.
 

Poleć znajomemu