Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 października 2011

Prezydent o znaczeniu obszarów wiejskich

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski

Obszary wiejskie są ważną częścią tożsamości Unii Europejskiej - podkreślał prezydent Bronisław Komorowski w wystąpieniu wyemitowanym podczas czwartkowego Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich w Warszawie.

 

Uczestnicy Kongresu mówili o konieczności równomiernego rozwoju obszarów wiejskich w całej Unii Europejskiej. Ich zdaniem pozwoliłoby to wykorzystać potencjał wszystkich ludzi, bez względu na miejsce zamieszkania.

 

Podczas konferencji odtworzono oświadczenie prezydenta Bronisława Komorowskiego adresowane do uczestników. Prezydent zauważył, że obszary wiejskie są ważną częścią tożsamości Unii Europejskiej, mieszka na nich 56 proc. wszystkich obywateli Unii (w Polsce ok. 40 proc.).

 

- Nieznaczna część z nich żyje z zajęć typowo rolniczych. W Polsce to około 12 proc. To wielkie wyzwanie, wielki sygnał świadczący o tym, że musimy myśleć w kategoriach wykraczających poza pojmowanie obszarów wiejskich, jako tylko i wyłącznie obszarów zaangażowania rolniczego - mówił prezydent.

 

Wskazał, że trzeba wznieść się ponad podziały między wsią a miastem i szukać rozwiązań, które sprzyjałyby generalnemu podnoszeniu poziomu cywilizacyjnego i wygody życia na obszarach wiejskich. Wyjaśnił, że chodzi o rozwiązanie problemów infrastruktury, edukacji, organizacji życia na terenach wiejskich, gdzie żyje coraz więcej osób niezwiązanych z rolnictwem.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu