Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 listopada 2011

Prezydent desygnował D.Tuska na premiera

Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera   |   Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera Prezydent desygnował Donalda Tuska na premiera

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął dymisję Rady Ministrów i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Jednocześnie prezydent desygnował Donalda Tuska na nowego Prezesa Rady Ministrów.

 

- Oceniam, że bilans tych ostatnich niełatwych czterech lat jest dla Polski absolutnie korzystny – powiedział Bronisław Komorowski podczas wtorkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.


Zdaniem prezydenta, sprawy polskie idą w dobrą stronę, a w każdym resorcie i w każdym miejscu państwa polskiego można odnaleźć oznaki zmian na lepsze. Dziękował premierowi i ustępującym ministrom. 

 

- Liczę na sprawne powołanie rządu, liczę na odważne decyzje, zapowiedź odważnego rządzenia, mądrego silnego przywództwa – zaznaczył prezydent.  - Z góry chciałem zadeklarować, że wspólnota drogi i wspólnota celów, o której często mówię, zobowiązuje także na tym etapie prezydenta Polski – dodał.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że to szczególna sytuacja, kiedy prezydent przyjmuje dymisję rządu i jednocześnie może temu samemu premierowi powierzyć misję tworzenia nowego rządu. - To też jest dowód na stabilizację polskiej demokracji, na dojrzewanie nas wszystkich do tego, aby cenić nie tylko hasła, nie tylko deklaracje, ale cenić realne dokonania w służbie najjaśniejszej Rzeczypospolitej – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

 

Konstytucja przewiduje, że na pierwszym posiedzeniu Sejmu Prezes Rady Ministrów składa dymisję rządu; prezydent, przyjmując dymisję Rady Ministrów, powierza jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów. Prezydent desygnuje także Prezesa Rady Ministrów, który proponuje skład Rady Ministrów.

 

Zobacz także: Prezydent o wyzwaniach stojących przed Polską Wystąpienie Prezydenta RP przed Sejmem VII kadencji

 

Donald Tusk zapowiedział, że słowa prezydenta, jakie padły podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, zapadły mu w pamięć i będą wskazaniem przy tworzeniu nowego gabinetu. - Będą też zobowiązaniem dla nowego gabinetu, który postaram się stworzyć sprawnie i tak szybko, jak to możliwe – dodał. 

 

Prezydent pogratulował też obecnej na uroczystości Ewie Kopacz wyboru na Marszałka Sejmu VII kadencji . Zwrócił uwagę, że Ewa Kopacz jest pierwszą w polskiej historii kobietą Marszałkiem Sejmu. - Jestem pewien, że cały ogromny bagaż doświadczenia parlamentarnego i rządowego, a nie tylko kwestia płci, będą sprzyjały temu, że wszyscy będziemy dumni z tej nowej kadencji Sejmu. Czego pani Marszałek z całego, szczerego serca życzę – mówił prezydent, wręczając Ewie Kopacz bukiet kwiatów.
 

Również we wtorek o godz. 17.00 prezydent wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu Senatu.

Poleć znajomemu