Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 10 listopada 2011

Kotyliony na 11 listopada

Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim   |   Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim Przygotowywanie biało-czerwonych kotylionów w Pałacu Prezydenckim

Para Prezydencka, podczas wyjątkowego spotkania z uczniami i artystami, przygotowała biało-czerwone kotyliony – symbol dumy z polskich barw narodowych oraz radosnych obchodów Święta Niepodległości. Prezydent zachęcał, aby Polacy nosząc i przygotowując kotyliony dali wyraz temu, że patriotyzm, barwy narodowe mogą być źródłem radości i dumy.

 

W przeddzień Święta Niepodległości, w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wraz z Małżonką gościli uczniów warszawskich szkół oraz aktorów młodego pokolenia, zaangażowanych w projekty promujące dumę z polskich sukcesów i nowoczesny patriotyzm: Karolinę Gorczycę, Agnieszkę Więdłochę, Antoniego Pawlickiego, Jana Wieczorkowskiego. Na spotkaniu był też kpt. Tadeusz Wrona, pilot Boeinga 767, który 1 listopada awaryjnie lądował na warszawskim lotnisku.

 

Wspólnie przygotowano biało-czerwone kotyliony, które już po raz kolejny staną się w tym roku symbolicznym elementem radosnych, podkreślających dumę z polskiej historii, obchodów 11 listopada.

 

- Jest nam bardzo miło, że możemy razem robić kotyliony, które są symbolem nie tylko polskich barw narodowych, ale także poczucia wspólnoty – podkreślał prezydent.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że warto, aby tradycja niepodległościowa, wolnościowa kojarzyła się rzeczami radosnymi, a także poczuciem wspólnego przeżycia, co jest ważne. - Dzisiaj razem te kotyliony przygotowujemy, razem będziemy je nosili, aby podkreślać, że Święto Niepodległości chcemy obchodzić razem ze sobą, a nie przeciwko komukolwiek – dodał.

 

Bronisław Komorowski dziękował dzieciom, aktorom i kapitanowi Wronie, który – jak podkreślił - był bohaterem ostatnich dni, bohaterem postawy mówiącej, że patriotyzm to także umiejętność dobrej pracy dnia codziennego oraz służby w warunkach trudnych.

Kpt. Wrona podkreślił, że w pełni podpisuje się pod słowami prezydenta o radosnym świętowaniu 11 listopada.

 

 

O symbolice kotylionów, nawiązujących do znaku polskości z 1918 roku, mówił gościom doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.

 

Szkoły, których uczniowie wzięli udział w czwartkowym spotkaniu – Szkoła Podstawowa nr 26 oraz nr 264 i Gimnazjum nr 32 im. A. Asnyka w Warszawie - otrzymały od Pary Prezydenckiej pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa w akcji.

 

W akcję „Kotylion na 11 listopada” , do której Prezydent RP zaprosił wszystkie polskie szkoły w kraju i zagranicą, włączyły się już tysiące osób.

 

Zobacz także: Prezydent: Przypnijcie biało-czerwone kotyliony Zrób Kokardę Narodową
Akcja „Kotylion na 11 listopada” jest kontynuacją inicjatywy rozpoczętej rok temu, w listopadzie 2010 r. – już wtedy po raz pierwszy prezydent Bronisław Komorowski zaprosił  szkoły w całej Polsce oraz polskie szkoły za granicą do wspólnych przygotowań. Biało-czerwone kotyliony, wpięte przez wielu z nas w płaszcze i kurtki, były drobnym, lecz bardzo wyrazistym symbolem nowoczesnego patriotyzmu. W kolejną odsłonę inicjatywy - towarzyszącą obchodom 1, 2 i 3 Maja 2011 r. akcję „Majówka z Polską” – obok szkół włączyły się także polskie samorządy. Na biało-czerwono, obok Pałacu Prezydenckiego i Pałacu Kultury i Nauki, rozbłysły wtedy najważniejsze budynki w kilkunastu największych miastach Polski.

 

Poleć znajomemu