Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 listopada 2011

Prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród"

Prezydent otworzył wystawę   |   Prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród" Prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród" Prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród" Prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród" Prezydent otworzył wystawę "Za Ojczyznę i Naród"

Prezydent Bronisław Komorowski, z okazji Święta Niepodległości, otworzył w warszawskiej galerii Kordegarda wystawę „Za Ojczyznę i Naród” ukazującą historię Orderu Orła Białego.

Zobacz także: Prezydent o wspólnym świętowaniu Prezydent na mszy św. w intencji ojczyzny  

- Cieszę się, że budujemy dobry i nowy obyczaj, że przy okazji ważnych świąt, ważnych rocznic narodowych także i Kordegarda służy za takie miejsce, gdzie się odbywa przyspieszona edukacja patriotyczna - powiedział prezydent otwierając wystawę.

 

Jak przypomniał, tak było przy ekspozycji dokumentów związanych z Solidarnością i Konstytucją 3 maja.  - Dziękuję serdecznie, że także dzisiaj taką znakomitą okazję i taką świetną lekcję patriotyzmu przy okazji święta 11 listopada stanowią insygnia związane z Orderem Orła Białego i związane bezpośrednio z prezydentem Ryszardem Kaczorowskim - powiedział.

 

Prezydent ocenił, że nic tak dobrze nie uczy patriotyzmu jak bezpośredni przykład, konkretne osoby i związane z tym nie tylko splendory, ale i dokonania.

 

Prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Anna Komorowska. W otwarciu wystawy uczestniczyła też m.in. żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, Karolina Kaczorowska.

 

Na wystawie można obejrzeć historyczne i współczesne insygnia Orderu Orła Białego, jako najwyższego polskiego orderu państwowego.

Wśród eksponatów są:

• odznaczenia z czasów przedrozbiorowych (kollata i miecz orderowy Stanisława Augusta Poniatowskiego)

• order należący do Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta II RP

• współczesne insygnia Orderu Orła Białego


Wystawa ukazuje Order Orła Białego, jako łącznik niepodległej Rzeczpospolitej zarówno Rzeczpospolitej Szlacheckiej, II Rzeczpospolitej, rządu emigracyjnego i Rzeczpospolitej Polskiej dzisiaj. Zawsze gdy Polska była niepodległym państwem najwyższym jej orderem był Order Orła Białego. Celem wystawy jest pokazanie, na przykładzie Orderu, ciągłości historycznej państwa polskiego i ukazanie starego rodowodu jego odznaczeń.

(inf. własna, PAP)

 

Wystawa będzie czynna do 13 listopada br.

Poleć znajomemu