Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 listopada 2011

Prezydent: Sukcesy rządu, to sukcesy społeczeństwa

Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezes Rady Ministrów Donald Tusk

Prezydent Bronisław Komorowski, który w piątek powołał nowy rząd podkreślił, że w systemie demokratycznym sukcesy rządu to sukcesy całego społeczeństwa, sukcesy rządu to perspektywa lepszej przyszłości dla nas wszystkich, dla całej ojczyzny.

 

To dla mnie też niezwykły moment, niezwykła chwila – mówił prezydent, który Donalda Tuska na urząd Prezesa Rady Ministrów, a także powołał nowy skład Rady Ministrów.

 

- Mam pełną świadomość, że to polska demokracja zdecydowała o tym, że właśnie dzisiaj, możemy razem powiedzieć sobie nawzajem i całej Polsce, że rozstrzygnęło się wyniku wyborów to, kto jest obdarzony przez polską demokrację wielka władzą i wielka odpowiedzialnością – zaznaczył.

 

Prezydent wręczył nowym ministrom egzemplarz Konstytucji RP na pamiątkę. Ale – jak podkreślił - jednocześnie jako przypomnienie, że w obliczu majestatu

 

Polski wszyscy jesteśmy tylko i wyłącznie jej sługami, ale także po to, aby przypomnieć, że wszyscy dźwigamy cząstkę współodpowiedzialności, że musimy w sobie szukać także siły do współpracy.

  Zobacz także: Prezydent powołał rząd Donalda Tuska

Chciałbym , aby to przesłanie - tak proste i oczywiste – związane z Konstytucją docierało jak najszerzej, do wszystkich, którym na sercu leży dobro Rzeczypospolitej - do koalicji, do opozycji, do rządu, do władzy sądowniczej, po parlamentu, także do prezydenta – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Patrząc na ciebie Donaldzie – zwrócił się prezydent do szefa rządu – chciałem złamać taką konwencję oficjalną i wręczyć ci ten szalik - ten znany słynny szalik – z życzeniami dalszych sukcesów i dalszych zwycięstw.

 

- Bo to jest także symbol naszej wspólnej drogi naznaczonej porażkami i ale zwycięstwami. Jestem przekonany, że ta wspólnota drogi poprzez ten szalik także będzie stale przypominała, że tak naprawdę w życiu politycznym liczy się wspólnota celu, wspólnota dobrego celu – powiedział prezydent. A – jak dodał - tym dobrym celem, w którego stronę prowadziła wspólna droga polityczna, to wspólnota przekonania, że Polska może być silna i szczęśliwa tylko siłą i szczęściem swoich obywateli.


- Realizacji tego wielkiego celu tobie życzę wręczając ten szalik – powiedział prezydent do szefa rządu.

 

Bronisław Komorowski dostał ten szalik od Donalda Tuska 16 maja 2010, z życzeniami zwycięstwa w wyborach prezydenckich i ten sam szalik, Donald Tusk trzymał podczas zwycięstwa PO w 2007 roku.

 

Prezydent zwrócił się też do Tadeusza Mazowieckiego. – Ta wspólna droga to także okazja do bliskiej współpracy z Tadeuszem Mazowieckim, pierwszym premierem wolnej Polski, premierem, który nadał gigantyczny impuls reformatorski naszemu krajowi i to nadał w najtrudniejszej chwili, w okresie głębokiego kryzysu na przełomie lat 80. i 90.
 

- Myślę Tadeuszu, że mogę wyrazić naszą wspólną nadzieję, że i ty - w tym szczególnym momencie - czujesz jakąś cząstkę naszej wdzięczności i czujesz - należną ci z tytułu tamtych wielkich dokonań, ale także po prostu w wymiarze czysto ludzkim - ogromną satysfakcję, że Polska idzie w dobrą stronę – powiedział prezydent do obecnego na uroczystości Tadeusza Mazowieckiego.

 

- Zobowiązaniem dla nas jest także to, co wyczuwamy na co dzień - ten serdeczny i bezcenny patronat dla dobrych spraw pana prezydenta i bohaterów naszych czasów, naszej demokracji, wymienionego premiera Tadeusza Mazowieckiego, czy pana ministra Władysława Bartoszewskiego, ale także wszystkich tych, którzy tę nową Polskę budowali od pierwszych dni – powiedział szef rządu premier.


- Przyrzekamy panie prezydencie, przyrzekamy wszystkim naszym rodakom bardzo ciężką pracę, odważne decyzje i gotowość do podjęcia tych największych wyzwań, jakie przed nami stoją – dodał Donald Tusk.
 

 

Poleć znajomemu