Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 29 listopada 2011

Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF

Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF   |   Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF Prezydent na uroczystości z okazji święta AWF

Uczestnicząc we wtorek w otwartym posiedzeniu Senatu Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski podkreślił zasługi uczelni w pomnażaniu dokonań Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego.


- Od pewnego czasu czekaliście państwo na wizytę prezydencką i jest mi bardzo miło, że mogę te oczekiwania zrealizować. Chcę zapewnić, że czuję się tak, jakbym dotknął marzeń marszałka Piłsudskiego, marzeń, gorących myśli i emocji, które legły u podstaw decyzji o powołaniu przedwojennego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego, którego tradycję państwo dziedziczycie i pomnażacie. To były marzenia o nowoczesnej Polsce, o wyrywaniu się ku nowoczesnemu światu - powiedział prezydent.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego Polska potrzebuje nowoczesnej promocji, budowania marki kraju, a najlepiej temu służą sport, osiągnięcia zawodników i wielka gałąź turystyki.

 


Prezydent podkreślił także zasługi nauczycieli akademickich i trenerów w kształtowaniu postaw społecznych i stylu życia. Ich praca może pomóc zatrzymać narastającą falę chuligaństwa stadionowego. - To od kształtowania postaw i wrażliwości będzie zależeć czy potrafimy obronić polski sport i jego przeżywanie - zaznaczył.

 

W rozmowie z rektor AWF Alicją Przyłuską-Fiszer interesował się także działalnością filii uczelni w Białej-Podlaskiej. Pogratulował docentowi Kajetanowi Hądzelkowi, który otrzymał we wtorek medal za zasługi dla AWF. Nauczyciel akademicki, wieloletni prezes Polskiego Związku Koszykówki, członek zarządu PKOl jest czwartą osobą w historii uczelni uhonorowaną tym medalem.


Prezydent przyznał, że nigdy nie uprawiał sportu wyczynowo, ale... "zawsze amatorsko, i zawsze z potrzeby zdrowego funkcjonowania". - Sport w życiu codziennym, to nie powinien być tylko telewizor i przeżywanie cudzych sukcesów, ale także własny wysiłek, własna aktywność wyrażana poprzez zajęcia sportowe na miarę możliwości każdego z nas. To wymóg nowoczesności - powiedział dziennikarzom opuszczając uczelnię.


Przed udziałem w otwartym posiedzeniu senatu, Komorowski złożył kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego.


Uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego 1929/30 odbyła się 29 listopada 1929 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzone jest dorocznie "Święto uczelni".

 

Początkowo nosiła ona nazwę Centralny Instytut Wychowania Fizycznego. Jak napisano w akcie erekcyjnym "powołany został do życia wolą i decyzją Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, aby niezmożony był duch i siła fizyczna Narodu". (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu