Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 listopada 2011

Prezydent o wystąpieniu ministra Sikorskiego

Wypowiedź prezydenta dla dziennikarzy w Grodzisku Wielkopolskim

Wypowiedź prezydenta dla dziennikarzy w Grodzisku Wielkopolskim

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w środę, że wystąpienie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie było ważne i zawierało "bardzo potrzebne propozycje do dyskusji". W ocenie prezydenta warto byłoby jednak poprzedzić je debatą w kraju.


Prezydent powiedział na briefingu prasowym w Grodzisku Wielkopolskim, że to był wykład ministra Sikorskiego w ramach forum debaty, dyskusji politycznej natury, ale dyskusji i to na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej. Bronisław Komorowski zastrzegł, że nie jest to miejsce, w którym zapadają jakiekolwiek decyzje, ale miejsce, gdzie się dyskutuje.


- Ja bym z tego wyciągał prosty wniosek, że to - według mnie - ważne wystąpienie ministra Sikorskiego, zawierające bardzo istotne treści i bardzo potrzebne propozycje do dyskusji - w moim przekonaniu bardzo interesujące - warto poprzedzać debatą w kraju, wtedy nie będzie aż tak dużych emocji i pewnie większa korzyść z punktu widzenia kształtowania także polskiej gotowości do dyskutowania dotychczasowych zasad, które przeświecały linii polityki państwa polskiego w sprawach integracji europejskiej - powiedział prezydent.

 

 

 

- Jest przekonany - mówił prezydent - że jest potrzebna w Polsce debata, zarówno między ośrodkami władzy państwowej, jak i przede wszystkim dyskusja adresowana do polskiej opinii publicznej w sprawach niesłychanie ważnych, takich jak polska wizja integracji europejskiej, polska wizja przyszłości UE. - Dla nas ważna, bo Polska konsekwentnie stawiała i stawia w dalszym ciągu na pogłębienie integracji europejskiej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Odnosząc się do żądań opozycji w sprawie wyciągnięcia konsekwencji wobec ministra Sikorskiego, prezydent Komorowski powiedział, że są to "oczekiwania absolutnie przesadzone, będące efektem jakiegoś wyścigu pomiędzy środowiskami politycznymi, kto będzie bardziej radykalny i krytyczny wobec wystąpienia ministra Sikorskiego".  (inf. własna, PAP)

 

 

Poleć znajomemu