Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 grudnia 2011

Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011”

Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011”   |   Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011” Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011” Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011” Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011” Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011” Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011” Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011”

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zostały wręczone w niedzielę wieczorem nagrody Kisiela. Gościem gali był prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką. W tym roku kapituła nagrody pod przewodnictwem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego uhonorowała nimi trzy kobiety. W kategorii "polityka" laureatką została minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, w kategorii "publicysta" - Janina Paradowska, a kategorii "przedsiębiorca" - Krystyna Janda.


Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że nagroda Kisiela ma swoją rangę i pozycję "nie tylko ze względu na niebywałą, niebanalną, ciekawą postać Stefana Kisielewskiego, ale również ze względu na autorytet i dorobek tych wszystkich osób, które tą nagrodą zostały wyróżnione". Podkreślił, że przyznawana jest ona "za odwagę, za głoszenie poglądów często daleko odbiegających od poglądów modnych i od poglądów jedynie słusznych". Bronisław Komorowski zwrócił też uwagę, że fakt uhonorowania w sposób szczególny trzech odważnych, mądrych i profesjonalnych kobiet, ważnych dla polskiego życia publicznego, mieści się w logice konsekwencji przyjęcia takiego właśnie kształtu nagrody. Przypomniał, że ma to miejsce u schyłku Roku Marii Skłodowskiej-Curie.


Jednozdaniowe uzasadnienia nagród brzmią: dla Bieńkowskiej - "za mnożenie przez dzielenie", dla Paradowskiej - "za własny głos", a dla prowadzącej warszawski Teatr Polonia Jandy - "za kolejną rolę życia".


Stefan Kisielewski był publicystą tygodnika "Wprost", pisarzem i kompozytorem. Po raz pierwszy nagrody przyznał on sam w 1990 r. Po śmierci Kisiela w 1992 r. nagrody jego imienia zaczęła przyznawać kapituła, w skład której wchodzą laureaci z lat poprzednich. Otrzymują je osoby, które w ocenie kapituły mogą pochwalić się w swojej pracy zawodowej szczególnymi osiągnięciami. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu