Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 13 grudnia 2011

"Wojna z narodem" - wystawa w Pałacu Prezydenckim

  |   "Wojna z narodem" - wystawa w Pałacu Prezydenckim "Wojna z narodem" - wystawa w Pałacu Prezydenckim "Wojna z narodem" - wystawa w Pałacu Prezydenckim "Wojna z narodem" - wystawa w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w otwarciu wystawy prac Andrzeja Dudzińskiego pt. Wojna z narodem w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

 

Andrzej Dudziński, autor wystawy w Pałacu Prezydenckim, przedstawia swoje rysunki z Book Review i Op-Ed Page najbardziej wpływowego dziennika amerykańskiego, The New York Times.  To to rysunki wraz z faksymiliami stron pochodzące z lat 1981 – 1988, między innymi historyczna pierwsza reakcja Op-Ed Page na stan wojenny w Polsce z artykułem Czesława Miłosza i fragmentem książki Tadeusza Konwickiego, a także nie mniej historyczne upamiętnienie Nobla Lecha Wałęsy z wierszem Czesława Miłosza.

 

Rysunki i artykuły ukazują stosunek amerykańskiej opinii publicznej do wydarzeń w Polsce. Wydarzenia te w sposób zasadniczy zmieniły stereotypowy wizerunek Polaka i Polski w USA.

 

Prezydent dziękował wszystkim artystom, malarzom, fotografom, grafikom, którzy czasami, "przyłapani" przez stan wojenny daleko od Polski, tej Polsce będącej w dramatycznie trudnej sytuacji stanu wojennego oddawali swoje talenty, oddawali swoje emocje. -  Myślę, że takich osób było też wiele i warto wspólnym wysiłkiem zadbać, aby ci,  którzy służyli Polsce w okresie stanu wojennego poza Polską, także czuli wdzięczność - powiedział Bronisław Komorowski. Zobacz także: Prezydent: To my wtedy mieliśmy rację Odznaczenia dla działaczy opozycji z lat 80.

 

Poleć znajomemu