Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 stycznia 2012

Uroczysta premiera filmu "W ciemności"

Para Prezydencka na premierze filmu   |   Para Prezydencka na premierze filmu "W ciemności" Para Prezydencka na premierze filmu "W ciemności" Para Prezydencka na premierze filmu "W ciemności" Para Prezydencka na premierze filmu "W ciemności" Para Prezydencka na premierze filmu "W ciemności" Para Prezydencka na premierze filmu "W ciemności"

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką wzięli udział w uroczystej premierze najnowszego filmu Agnieszki Holland, "W ciemności", zorganizowanej we wtorek w Warszawie. Prezydent objął honorowy patronat nad filmem.

 

- Myślę, że film Agnieszki Holland jest jedną z odpowiedzi co zrobić, aby świat nie zapomniał i co zrobić, żeby świat ciągle rozważał to, gdzie jest granica bohaterstwa, gdzie jest cynizm, gdzie jest żądza pieniądza, a gdzie jest altruizm, gdzie jest bohaterstwo, gdzie jest tchórzostwo, bo w życiu bywa zwykle tak, że gdzieś one ze sobą, czasami bardzo blisko, sąsiadują i są rozdzielone cienką bardzo linią i trzeba wielkiej siły charakteru, ale także wielkiej odwagi, aby o tym mówić dzisiaj - powiedział prezydent dla TVP1.

 

- Myślę, że dobre filmy powstają dzięki wspaniałym reżyserom, wspaniałej grze aktorskiej, ale najbardziej wstrząsające scenariusze, będące podstawą filmów pisze życie - pisze często czarny, straszny los. Te scenariusze powodują, że najlepsze filmy to są takie, które w sposób straszny bywają prawdziwe. Ten film jest straszliwie prawdziwy - dodał Bronisław Komorowski.


Na widowni zasiedli też m.in. reżyserka filmu Agnieszka Holland, minister kultury Bogdan Zdrojewski, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz i reżyser Andrzej Wajda.

Film "W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta przeobraził się w bohatera. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach, na okres wielu miesięcy, grupę Żydów z lwowskiego getta. Początkowo za swoją pomoc żądał zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Ryzykował przy tym życiem własnym i swojej rodziny.


Film "W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Na ekrany kin w całej Polsce obraz trafi w czwartek 5 stycznia. (PAP)

Poleć znajomemu