Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 1 lutego 2012

Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej"

Konferencja   |   Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej" Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej" Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej" Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej" Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej" Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej" Konferencja "Wyzwania ekonomii społecznej"

Sens ekonomii, o czym czasem zapominamy, tak naprawdę leży w poprawie jakości życia społeczeństw, poprawie jakości życia ludzi – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w środę konferencję "Wyzwania ekonomii społecznej".

 

Gościem specjalnym konferencji był laureat Pokojowej Nagrody Nobla prof. Muhammad Yunus, twórca mikrokredytu i jeden z największych innowatorów społecznych na świecie. 

 

Prezydent zaznaczył, że w krajach południowej Azji system mikrokredytów przyniósł znakomite rezultaty. - To jest też pomysł na aktywizację różnych obszarów życia społecznego, różnych grup społecznych, w tym także (...) aktywizację zawodową kobiet. To doświadczenie wykracza poza prostą ocenę krajów, które cierpią z powodu biedy. Wyposażenie innych w zdolność do brania odpowiedzialności za siebie samego, pomaganie w tych trudnych początkach, to problem wielu krajów, także problem Polski – powiedział prezydent. Podziękował nobliście za to, że zechciał się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że Polska jest krajem na dorobku i powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy dać światu, tym regionom, które zmagają się z biedą. Z drugiej strony – podkreślał prezydent – powinniśmy wykorzystywać doświadczenia innych krajów, żeby jeszcze lepiej i szybciej się rozwijać i uzyskać to, "co jest sensem ekonomii, czyli dobrobyt ludzi".

 

Prof. Muhammad Yunus w krótkim wykładzie w Pałacu Prezydenckim podkreślił, że system mikrokredytów rozpowszechnił się na całym świecie. - Nawet w Nowym Jorku działa system mikropożyczek, bo wszędzie są ludzie, którzy potrzebują pomocy, ale mają swoje pomysły i chcą je realizować - mówił. (PAP)

 

Poleć znajomemu