Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 16 lutego 2012

Przekazanie dóbr kultury utraconych przez Łotwę

Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Bērziņšem na Zamku Królewskim  w Warszawie   |   Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Bērziņšem na Zamku Królewskim w Warszawie Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Bērziņšem na Zamku Królewskim w Warszawie Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Bērziņšem na Zamku Królewskim w Warszawie Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Bērziņšem na Zamku Królewskim w Warszawie Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Andrisem Bērziņšem na Zamku Królewskim w Warszawie

Łotewskie dobra kultury - późnorenesansowy świecznik i XVII-wieczny pulpit kościelny, utracone w czasie II wojny światowej przez Łotwę, wrócą do kraju. W czwartek w Warszawie zostały uroczyście przekazane prezydentowi Łotwy Andrisowi Berzinsowi.

- Wszystkie narody i wszyscy ludzie mają wpisaną w naturę potrzebę ładu, a ład to także dążenie do tego, by po zawieruchach historycznych wszystko wracało na swoje miejsce - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

- Ten dzień jest wybitnym poświadczeniem świetnych relacji między Polską a Łotwą - powiedział Berzins.

Przekazany zabytkowy świecznik pochodzi z kościoła luterańskiego św. Piotra w Rydze, a pulpit kościelny - z kościoła luterańskiego Trójcy Świętej w Jełgawie; przed wojną był w zbiorach miejscowego muzeum. Podczas II wojny światowej przedmioty te trafiły do Polski. Świecznik przechowywany był w katedrze włocławskiej, a pulpit - w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Zobacz także: Order za rozwój współpracy polsko-łotewskiej Prezydenci Polski i Łotwy za współpracą ws. energetyki
Podczas uroczystości prezydent Komorowski odznaczył byłego ambasadora Łotwy w Polsce Albertsa Sarkanisa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla rozwoju współpracy polsko-łotewskiej.

W trakcie rozpoczętej w czwartek dwudniowej wizyty prezydenta Łotwy w Polsce zaplanowano spotkania z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. W piątek łotewski gość odwiedzi Kraków. W programie jego wizyty przewidziano złożenie kwiatów na grobie Wisławy Szymborskiej, spotkanie z przedstawicielami władz Małopolski i Podkarpacia oraz otwarcie honorowego konsulatu Republiki Łotewskiej. (PAP)

Poleć znajomemu