Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 15 marca 2012

Posiedzenie RBN nt. szczytu NATO w Chicago

Zdjęcie z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego   |   Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja prasowa po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja prasowa po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Polska konsekwentnie będzie się opowiadała za pełnym zrealizowaniem ustaleń ze szczytu w Lizbonie - to znaczy za jednoznacznym zakończeniem operacji militarnej w Afganistanie w 2014 roku – oświadczył prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.  - I za konsekwentnym przestawianiem akcentów w ramach misji na szkolenie wojsk afgańskich - dodał.

 

- Polska jest strażnikiem tego, aby strategia z Lizbony była zrealizowana do końca i konsekwentnie - zaznaczył Bronisław Komorowski.

  

Tematem czwartkowego posiedzenia RBN był majowy szczyt NATO w Chicago, w tym strategia wobec Afganistanu. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbiera się z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad. W jej skład wchodzą premier, szef PO Donald Tusk; marszałkowie Sejmu - Ewa Kopacz i Senatu - Bogdan Borusewicz; wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak; szef BBN Stanisław Koziej; szef MSZ Radosław Sikorski; minister obrony Tomasz Siemoniak; minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, przewodniczący Ruchu Palikota Janusz Palikot i szef SLD Leszek Miller.

 

- Ustaliliśmy też – na wszelki wypadek - że gdyby pojawiły się pokusy, pomysły na przedłużanie obecności w Afganistanie, Polska będzie dysponowała własną strategią zakończenia misji i własną strategią wyprowadzenia wojsk – powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej. Jak dodał, fragmentem takich przygotowań będzie wizyta Ministra Obrony Narodowej w Uzbekistanie. Zaznaczył, że chodzi zapewnienie szlaków komunikacyjnych, zawarcie umów dwustronnych, a nie tylko w ramach NATO - jako całości.

 

- Jednocześnie minister spraw zagranicznych ma przedstawić RBN rządowy projekt naszej strategii działań na rzecz Afganistanu po 2014 r., czyli po wycofaniu wojsk - zapowiedział prezydent.

 

Prezydent był pytany o głosy dotyczące wcześniejszego zakończenia misji NATO wobec ostatniej masakry cywilów przez amerykańskiego żołnierza w prowincji Kandahar. 


- Wydaje mi się, że wszelkie gwałtowne ruchy będące efektem mniejszych lub większych nieszczęść, dramatów, które się dzieją na teatrze działań militarnych w Afganistanie byłyby błędem. Sojusz przyjął m.in. także pod wpływem oczekiwań polskich strategię na zakończenie misji w 2014 i wcześniejsze przestawienie obecności żołnierzy na misję o zdecydowanym charakterze szkoleniowym. Trudno pod wpływem jednego naprawdę dramatycznego wydarzenia zmienia się strategię całego Sojuszu – odpowiedział Bronisław Komorowski. Zwrócił też uwagę, że procesu wycofania wojsk nie da się dokonać w perspektywie paru miesięcy.
  Zobacz także: Prezydent w Afganistanie Spotkanie z polskimi żołnierzami w Afganistanie

Prezydent  6 marca był z wizytą w Afganistanie, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Hamidem Karzajem, rozmawiał też z dowódcą ISAF gen. Johnem R. Allenem. Zapowiedział wówczas, że Polska chce zakończyć misję bojową w Afganistanie zgodnie z planem NATO, zamierza też pomagać temu krajowi po zakończeniu misji ISAF w 2014 r.; na razie obecność polskich żołnierzy jest niezbędna. 

 

 

 

Poleć znajomemu