Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 marca 2012

Prezydenci o współpracy polsko-niemieckiej

Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec w Pałacu Prezydenckim   |   Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec w Pałacu Prezydenckim Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec w Pałacu Prezydenckim Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec w Pałacu Prezydenckim Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec w Pałacu Prezydenckim Konferencja prasowa prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa prezydentów Polski i Niemiec Konferencja prasowa prezydentów Polski i Niemiec Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce Wizyta prezydenta Niemiec w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski, który spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem zapowiedział, że obaj dołożą wszelkich starań, aby wolność była fundamentem współpracy polsko-niemieckiej, a także współpracy w ramach integrującej się Europy.  - Polska jest europejskim krajem wolności, a ja jako osoba popierająca wolność czuję się dobrze tam, gdzie wolność jest w domu – zaznaczył z kolei prezydent Niemiec.

 

Prezydent Komorowski wręczył prezydentowi Niemiec autentyczny plakat "W samo południe" - z kampanii przed wyborami 4 czerwca 1989 r. Bronisław Komorowski przypomniał, że plakat ten prowadził do zwycięstwa wyborczego, odzwierciedlał ówczesne myśli i odczucia obozu solidarnościowego, kiedy wszyscy czuli się trochę jak osamotniony szeryf idący na samotną walkę, ale wierząc głęboko, że może ją wygrać.

 

– Myśmy wygrali, cieszymy, że jesteśmy razem, że historia pokazała, że samotnie idący na walkę mogą liczyć na przyjaźń, zrozumienie i współdziałanie innych ludzi, dla których wartością nadrzędną jest wolność własna i cudza – zaznaczył.

 

Joachim Gauck powiedział, że zna dobrze ten plakat, bo wisi w jego mieszkaniu. – On mi przypomina nasze doświadczenia ze wschodnich Niemiec. Mieliśmy wtedy wybór: czy chcemy zostać poddanymi, czy chcemy być obywatelami - dodał. Zapowiedział, że plakat otrzymany od Bronisława Komorowskiego będzie wisiał w urzędzie prezydenckim.


- Chciałem wyrazić głębokie przekonanie, że obaj znając dobrze czasy, gdy nie było wolności w naszych krajach dołożymy wszelkich starań, aby wolność dzisiaj odzyskana przez nasze narody – zabudowywana,  zagospodarowywana była fundamentem współpracy polsko-niemieckiej, a także fundamentem współpracy w ramach integrującej się Europy - powiedział Bronisław Komorowski na wtorkowej konferencji prasowej.

 

Prezydent wyraził też satysfakcję z faktu, że Joachim Gauck przyjechał do Polski z pierwszą wizytą zagraniczną. - To jest niewątpliwie symbol coraz lepszych i pełnych konkretnej współpracy relacji polsko-niemieckich. To dowód na pójście dużo, dużo dalej niż proces pojednania między naszymi narodami - zaznaczył Bronisław Komorowski. Wyraził nadzieję też, że wspólne kontakty będą częste i obaj prezydenci będą mogli jeszcze lepiej się poznać i zaprzyjaźnić


- Jest dla mnie ogromną radością, że zaprosił mnie pan do Polski, że miałem okazję doświadczyć pana ogromnego serca i zrozumienia. Dla m nie jest pewne, że będę kontynuował naszą przyjaźń, między naszymi krajami - oświadczył Joachim Gauck.

 

Zapewnił, że decyzja o wyborze Polski na pierwszą wizytę zagraniczną to był wybór serca. – Były też po części powody polityczne, ale jednak był to wybór serca – powiedział prezydent Niemiec.


- Cieszę się, że spotkałem się z otwartością i serdecznością, których wcale nie uważam za oczywiste. Ze względu na to, go jakiego pokolenia należę, jestem świadomy, że historia między naszymi krajami była bardzo zmienna – zaznaczył Joachim Gauck.
 

Bronisław Komorowski zapowiedział, że zostały przyjęte pewne wstępne ustalenia dotyczące kalendarza wspólnych działań, spotkań, wydarzeń organizowanych i w Polsce i w Niemczech, których znaczna część to kontynuacja wcześniej istniejących planów, ale jest też kilka dodatkowych. Dodał, że jest możliwe uczestnictwo wspólne w niemiecko-polskich dniach mediów.

 

Prezydent Gauck zapowiedział, że przyjął zaproszenie Bronisława Komorowskiego na spotkanie w Krzyżowej, gdzie ma odbyć się debata o przyszłości Europy. – Chcemy kontynuować nasz patronat nad polsko-niemiecką współpraca młodzieży i planujemy spotkanie z młodzieżą na Uniwersytecie Europejskim Viadrina – dodał. - Prezydent zaproponował też, żebyśmy wyszli do młodych ludzi i spotkali się w ramach festiwalu rockowego. Powstały różne nowe pomysły, co świadczy o tym jak otwarte, partej na zaufaniu i radosnej atmosferze nasze spotkanie się obyło - relacjonował Joachim Gauck.
 

Prezydent Niemiec Joachim Gauck roboczą wizytę w Polsce rozpoczął w poniedziałek wieczorem, w Belwederze razem z prezydentem Bronisławem Komorowskim uczestniczył w uroczystej kolacji. Później wysłuchano koncertu muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Piotra Palecznego. 

Zobacz także: Wizyta prezydenta Niemiec

Poleć znajomemu