Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 marca 2012

Prezydent na odprawie kierownictwa MON

Prezydent na odprawie kierownictwa MON   |   Prezydent na odprawie kierownictwa MON Prezydent na odprawie kierownictwa MON Prezydent na odprawie kierownictwa MON Prezydent na odprawie kierownictwa MON Prezydent na odprawie kierownictwa MON Prezydent na odprawie kierownictwa MON

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Odprawa służy podsumowaniu ostatniego roku w wojsku i wytyczeniu kolejnych zadań. Obok prezydenta w odprawie wzięli także udział premier Donald Tusk i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

  Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kadry kierowniczej MON i SZ RP

- Z ogromną satysfakcją odnotowuję i sądzę, że także żołnierze odnotowali pełną zgodność poglądów na sprawy najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności kraju w całości systemu władzy państwowej w Polsce - powiedział prezydent na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania. Wyraził też przekonanie, że wojsku potrzeba stabilności i jednoznacznych oczekiwań ze strony państwa.

Prezydent powiedział, że istotą wtorkowej odprawy było też potwierdzenie woli politycznej utrzymania wskaźnika wydatków na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB. Podkreślił, że jak największa część tych pieniędzy powinna być przeznaczona na modernizację techniczną. - To jest wielkie wyzwanie także dla planistów wojskowych, aby ten wielki wysiłek finansowy państwa polskiego, porównywalny z wysiłkiem wielu bogatszych krajów niż Polska, był jak najlepiej wykorzystany - ocenił.

Bronisław Komorowski mówił też o planach modernizacji armii i kontynuowaniu dwóch reform: systemu dowodzenia i szkolnictwa wojskowego, które - jak podkreślił - miały być przeprowadzone po 2001 r. Prezydent przypomniał, że dopominał się o te działania. - W końcu się doczekałem tego, że minister obrony, szef Sztabu Generalnego, pan premier wspierają koncepcję głębokiej reformy systemu dowódczego w Polsce oraz reformy systemu szkolnictwa - powiedział prezydent.

Pytany, do kiedy mają być gotowe plany reformy dowództw i szkolnictwa, prezydent powiedział: Tu nie chodzi, żeby dawać czas, tylko żeby budować wspólnotę myślenia i wspólnotę działania. - Z największą satysfakcją odnotowuję to, że plany są już w tej chwili dopracowywane - dodał.

Prezydent Komorowski zaofiarował swoją pomoc na rzecz przekonania sił politycznych do poparcia tych pomysłów. - Tak jak to było w 2001 r., kiedy to do ryzykownego programu modernizacji, reformy sił zbrojnych przekonałem jako minister obrony narodowej wszystkie praktycznie istniejące siły w polskim parlamencie – przypomniał Bronisław Komorowski. - Tego rodzaju wsparcie oferuję również panu ministrowi Siemoniakowi. Jestem pewien, że właśnie w tym wypadku jedność poglądów najważniejszych organów władzy państwowej będzie czynnikiem decydującym, co do tego, że reforma nie pozostanie na papierze, a zostanie po prostu wykonana - ocenił. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu