Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 27 marca 2012

Prezydent: Ta drażliwa sprawa powinna być wyjaśniona

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent uważa, że sprawa domniemanych więzień CIA m.in. w Polsce jest drażliwa i być może bolesna także dla państwa polskiego, ale – jak podkreślił - po to są organa ścigania, by to wyjaśnić.

- Domagałem się swego czasu rzetelnego śledztwa w tej sprawie, bo oczywiście chodzi o dobre imię Polski. Oczywiście sprawa jest drażliwa, kłopotliwa i być może bolesna także dla państwa polskiego, no ale po to są organa ścigania, by to wyjaśnić - powiedział Bronisław Komorowski na konferencji po dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych.

Prezydent był pytany m.in. o zarzuty, które - wg "Gazety Wyborczej" - na początku roku warszawska prokuratura postawiła byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu. Dotyczą one przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego dot. przetrzymywania w Polsce więźniów CIA.

- Miejmy nadzieję, że postawione wstępnie zarzuty nie znajdą potwierdzenia. Natomiast na tym etapie kwestionowanie czegokolwiek wydaje się również ryzykowne - powiedział prezydent Komorowski.
Zobacz także: Prezydent na odprawie kierownictwa MON Prezydent za porozumieniem ws. reformy emerytalnej
- Miejmy nadzieję, że prokuratura nie znajdzie potwierdzenia dla tak daleko posuniętych oskarżeń, nie tylko pod adresem konkretnych osób, ale - co tu dużo gadać - pod adresem państwa polskiego - dodał.

Wyraził przekonanie, że prokuratura w tej sprawie będzie się kierowała również poczuciem odpowiedzialności za Polskę i za polską rację stanu. - Ale to nigdy nie może stać w sprzeczności z dążeniem do prawdy, do wyjaśnienia kwestii nawet najbardziej bolesnych - dodał prezydent.

- Należy dążyć do skuteczności, zachowując się w ten sposób, który nie naraża na szwank dobrego imienia Polski i dobrego imienia krajów demokratycznych, krajów przestrzegających prawa ludzkie i obywatelskie. Prawa wojny są prawami, z natury swojej, brutalnymi, ale to właśnie musi być przedmiotem wyjaśnienia – podkreślił Bronisław Komorowski. (PAP)
 

Poleć znajomemu