Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 kwietnia 2012

Jubileusz Tadeusza Mazowieckiego

Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim   |   Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim Jubileusz 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego w Pałacu Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski dziękował Tadeuszowi Mazowieckiemu za wniesienie do polskiego życia publicznego mądrości i umiaru. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego. - 85 lat to jest szmat drogi, na której spotkałem bardzo wielu dobrych ludzi - powiedział Jubilat.

 

Przejdź do strony Taduesza Mazowieckiego >>

 

- Chciałem ci w sposób serdeczny i szczególny podziękować za to, że do polskiego życia publicznego, polskiego życia politycznego, ale także do wielkiego obozu mądrej rewolucji wniosłeś mądrość i umiar - powiedział prezydent. - To nie zawsze jest doceniane, to nie zawsze jest w sposób należyty rozumiane – dodał .
 

Ale - podkreślił Bronisław Komorowski - dzisiaj, po tylu latach możemy powiedzieć, że byliśmy wystarczająco ostrzy i na szczęście - twoją mądrością i innych ludzi - wystarczająco mądrzy, aby odzyskać wolność i zagospodarować wolność w Polsce i dzisiaj cieszyć się ojczyzną zasadniczo inną od tej, która była naszym udziałem przez kilkadziesiąt lat. - Za to chciałbym ci w sposób serdeczny i szczególny podziękować – powiedział prezydent.
 

W prezencie prezydent podarował Jubilatowi archiwalne zdjęcie przedstawiające: Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Komorowskiego oraz Donalda Tuska.  - Rzadko się zdarza, aby spod ręki konkretnego człowieka wyszli jednocześnie i premier Polski, i prezydent. Masz tego rodzaju osób wdzięcznych więcej, masz wielu ludzi, którzy skorzystali z twojej mądrości. Ja chciałbym również zaliczać się do tego grona, które mówi: Tadeuszowi Mazowieckiemu zawdzięczam bardzo, bardzo wiele - mówił prezydent. 

 

- Mam nadzieję, że patrząc na tę salę odczuwasz Tadeuszu ogromną satysfakcję, bo są tu twoi przyjaciele i współpracownicy, ale także ci, którzy tobie zawdzięczają ukształtowanie i pewien szczególny rys odpowiedzialności za państwo polskie i wolę działania, aby w sposób mądry zmieniać rzeczywistość - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Opowiedział też, że poznał Tadeusza Mazowieckiego w obozie internowania w Jaworzu. Prezydent wspomniał usłyszaną od Tadeusza Mazowieckiego anegdotę o rozmowie na "spacerniaku" Mazowieckiego z radykalnym działaczem Solidarności Sewerynem Jaworskim, już po wprowadzeniu stanu wojennego.

 

- Rozmowa wyglądała w ten sposób: Seweryn Jaworski mówi: "I co, panie Tadeuszu? Mówiłem: ostrzej, mówiłem: ostrzej". Odpowiedziałeś Sewerynowi Jaworskiemu - w jakiejś mierze także mnie odpowiadając - "Mówiłem panie Sewerynie: mądrzej, mówiłem panie Sewerynie: mądrzej" - opowiadał Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że te słowa były skierowane pośrednio także do niego, bo należał ludzi, którzy uważali, że należy zawsze postępować odważnie, dzielnie i ostro. Ale - jak podkreślił prezydent - zawsze przychodzi taki moment, kiedy okazuje się, że odwagą jest mądrość, odwagą jest umiar, odwagą jest umiejętność brania odpowiedzialności.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu