Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 maja 2012

Godło na strojach reprezentacji obowiązkowe

Prezydent Bronisław Komorowski podpisuje dokument przy biurku   |   Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach

Godło państwowe na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej będzie obowiązkowe - prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy w tej sprawie. Podpisana nowelizacja była prezydencką inicjatywą ustawodawczą.

 

- Wszyscy doskonale czujemy, obserwujemy, przeżywamy i wiemy, że dzisiaj, w warunkach normalności, emocje sportowe, duma z sukcesów sportowych są nie do zastąpienia w budowaniu poczucia wspólnoty narodowej - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Dziękował tym, którzy w momencie sukcesów sportowych chcą podkreślić wymiar wspólnoty narodowej.

 

- Wydawało się, że jest sprawą absolutnie oczywistą, aby na piersiach polskich sportowców, na kaskach była podkreślana nie tylko przynależność, ale i duma z faktu występowania pod biało-czerwoną, pod pięknym polskim orłem. Ale czasami oczywistość należy potwierdzić prawem. Dlatego dziękuję bardzo za wsparcie mojej inicjatywy znowelizowania ustawy o godle tak, by nie było nigdy możliwe nawet teoretyczne rozważanie pomysłów, aby coś zmienić  - dodał Bronisław Komorowski.

 

- Jestem pewny, że wszyscy będziemy odczuwali satysfakcję z faktu, że w czasie wielkiego święta - Euro 2012, a także  igrzysk olimpijskich w Londynie będziemy z dumą i satysfakcją patrzyli na polskich sportowców dumnie noszących polskiego orła na piersi - zaznaczył prezydent.

 

Korzystając z okazji, że dzisiaj warto podkreślić potrzebę wspólnotowego przeżywania sukcesów i wydarzeń sportowych Bronisław Komorowski zaapelował do wszystkich w Polsce, aby dostrzegli szczególną sytuację organizowania Euro 2012 w naszym kraju, jako niebywałą szansę przeżycia wspólnotowego i urządzenia wielkiego, pięknego wydarzenia sportowego, które jest jednocześnie promocją naszego kraju.

 

- Zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich środowisk, osób, aby przemyślały raz jeszcze swoje zapowiadane decyzje o organizowaniu demonstracji, marszy właśnie w okresie Euro 2012 - podkreślił. W jego ocenie, za tymi decyzjami stoją różne, czasem racjonalne przesłanki, ale niewątpliwie prowadzące do zmniejszenia szans na wspólnotowe przeżycie Euro 2012 w naszym kraju.

 

Zobacz także: Wystawa „ Biało-czerwona na białym” Obchody Dnia Flagi

 

Podpisanie nowelizacji to pierwszy punkt oficjalnych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  W uroczystości wzięli udział byli oraz  obecni sportowcy, reprezentanci Polski, medaliści igrzysk olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy, alpiniści, himalaiści, podróżnicy.  A także Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, szef BBN Stanisław Koziej, ministrowie w KPRP i doradcy prezydenta.  Dziennikarz Tomasz Zimoch przedstawił krótką historię polskiego orła na strojach sportowców.

 

Nowelizacja obejmuje zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych oraz ustawy o sporcie.

 

Przepisy zakładają, że godło Rzeczypospolitej Polskiej ma być umieszczane na stroju reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i reprezentacji paraolimpijskiej, chyba że przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie dopuszczają. W takiej sytuacji na strojach nie może zabraknąć barw narodowych. Zobacz także: Prezydent proponuje: Godło na koszulkach reprezentacji obowiązkiem

 

 

 

Poleć znajomemu