Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 3 maja 2012

Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej”

Prezydent na otwarciu wystawy  „Duma Rzeczypospolitej” wraz z ministrami: Jackiem Michałowskim, Stanisławem Koziejem, Maciejem K   |   Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Prezydent otworzył wystawę „Duma Rzeczypospolitej” Oryginał Konstytucji 3 Maja

W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent Bronisław Komorowski otworzył w Galerii Kordegarda wystawę „Duma Rzeczypospolitej”. Najważniejszym eksponatem jest oryginał Konstytucji 3 Maja oraz reprint dokumentu „Konstytucji dla Europy”.

 

- Na wystawie jest pierwodruk Konstytucji 3 Maja, są też tłumaczenia z tamtego czasu na języki europejskie, co w moim przekonaniu jest świadectwem jak mądrze i odważnie próbowaliśmy wtedy modernizować nie tylko Polskę, ale również pomagać w modernizacji całego ówczesnego świata europejskiego - powiedział prezydent.  - To ważny ślad, ważna droga także dzisiaj, kiedy myślimy o umocnieniu polskiej pozycji, polskiej roli w świecie i w Europie, jako kraju, który wyznacza kierunki na nowoczesność - dodał. 

 

Prezydentowi podczas otwarcia wystawy towarzyszyła Małżonka. U uroczystości wzięli też udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak.

 

Wystawa została przygotowana z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólnie z Narodowym Centrum Kultury i przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteki Narodowej, Archiwum Głównego Akt Dawnych oraz PZU, który jest mecenasem wystawy.

 

Najważniejszym eksponatem jest oryginał Konstytucji 3 Maja. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku, druga po konstytucji amerykańskiej na świecie, zniosła m.in. liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, wprowadziła centralizację państwa poprzez zniesienie odrębności między Koroną i Litwą, wniosła objęcie chłopów opieką prawa i administracji rządowej. Konstytucja została przyjęta z entuzjazmem, a wzbudzone nią zainteresowanie doprowadziło do błyskawicznych tłumaczeń Konstytucji na inne języki.

 

Wyeksponowane są cztery obcojęzyczne wersje Konstytucji 3 Maja: angielska, francuska, niemiecka i rosyjska.

Jeszcze w 1791 r. w Londynie zdążyły ukazać się dwie edycje w języku angielskim „New constitution of the government of Poland, established by the revolution, the third of May, 1791”. Na wystawie prezentowane jest liczące 100 stron wydanie drugie, odznaczające się elegancką szatą graficzną .

 

Przekłady Ustawy Rządowej na język francuski i na język niemiecki ukazały się w Warszawie. „Forme constitutionelle décrétée par acclamation dans la séance du 3 mai, et sanctionnée à l'unanimité dans la séance suivante du 5 mai 1791” ukazał się w 1791 roku. Jej wydawca pochodzący z Paryża, pracował na rzecz Komisji Edukacji Narodowej i wpisany został w poczet obywateli Starej Warszawy. Spod jego pras wychodziło wiele dzieł związanych z pracami parlamentu.

 

Wersja niemiecka Konstytucji 3 Maja „Neue Konstitution von Pohlen vom 3 May 1791“ ukazała się w 1792 r. Publikację przypisuje się drezdeńskiemu księgarzowi, który do Warszawy przyjechał jeszcze z dworem króla Augusta III Sasa.

 

Tłumaczenie na język rosyjski powstało znacznie później bo dopiero w roku 1869. Na wystawie prezentowane jest drugie wydanie tłumaczenia „Poslednie gody Reči-Pospolitoj”. Jest to tekst Konstytucji 3 Maja w monografii historycznej Mikołaja Iwanowicza Kostomarowa, wydanej w Sankt Petersburgu w 1870 roku. Autor przytacza całość Konstytucji przy opisie przebiegu posiedzenia Sejmu Czteroletniego, podczas którego została ona uchwalona.

 

Na wystawie znajduje się także reprint dokumentu „Konstytucji dla Europy” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Opublikowana w 1831 roku broszura „Wolne chwile żołnierza polskiego, czyli myśli o wiecznym pokoju między narodami ucywilizowanymi” zawiera „Konstytucję dla Europy”, w której autor postulował ustanowienie Europy narodów, a nie krajów, zniesienie granic, ujednolicenie prawa i wspólne organy władzy. Wojciech Bogumił Jastrzębowski był botanikiem, fizykiem i zoologiem. Jako zwykły żołnierz brał udział w Powstaniu Listopadowym.

 

Oryginał Konstytucji 3 Maja udostępniony został na wystawę przez Archiwum Główne Akt Dawnych, przekłady Konstytucji na języki obce udostępniła Biblioteka Narodowa, reprint Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego udostępniła Kancelaria Prezydenta RP.

 

Wystawa w Kordegardzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć dokumenty na co dzień niedostępne i przechowywane w archiwach.
 

Zobacz także: Udział Prezydenta RP w obchodach Święta Narodowego 3 Maja: http://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/art,23.html

Poleć znajomemu