Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 3 maja 2012

Prezydent zwiedził wystawę "Pod wspólnym niebem"

Prezydent zwiedził wystawę    |   Prezydent zwiedził wystawę "Pod wspólnym niebem" na Zamku Królewskim Prezydent zwiedził wystawę "Pod wspólnym niebem" na Zamku Królewskim Prezydent zwiedził wystawę "Pod wspólnym niebem" na Zamku Królewskim

Wystawa "Pod wspólnym niebem" na Zamku Królewskim w Warszawie pokazuje drogę wiodącą przez dzieje do wielkiego dzieła, jakim była Konstytucja 3 Maja i jest świadectwem zróżnicowania kulturowego, językowego i religijnego Polski - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Cieszę się, że jest tak dużo wydarzeń, które razem budują mozaikę polskiej wiedzy i dumy z przeszłości po to, abyśmy lepiej rozumieli współczesność – powiedział w czwartek prezydent podczas zwiedzania ekspozycji, prezentującej różnorodność kulturową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

- Wszystko to razem stanowi wspólne dziedzictwo i źródło myślenia o przyszłości Polski. To ciekawa wystawa pokazana w sposób nowoczesny z zastosowaniem zupełnie nowych technik, w starej dobrej sprawie - podkreślił Bronisław Komorowski, który sprawuje honorowy patronat nad wystawą.

 

Wystawa ,,Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)" została zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i prezentuje dziedzictwo oraz bogactwo kulturowe i etniczne I Rzeczypospolitej.

 

Wśród bardzo cennych eksponatów, na wystawie znajdują się m.in. oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji m.in. mapy multimedialne oraz tzw. pokazy poliwizyjne. Dzięki nim możliwa jest m.in. atrakcyjna ekspozycja panoram wielu miast we wczesnej epoce nowożytnej, a także mało znanych szkiców gdańszczanina Martina Grunewega z jego licznych podróży po Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII wieku.
 

Ekspozycja na Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna do 31 lipca 2012.

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu