Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 6 maja 2012

Prezydent weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych prof. Wiesława Chrzanowskiego

W poniedziałek w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe prof. Wiesława Chrzanowskiego. Były marszałek Sejmu zmarł 29 kwietnia w wieku 89 lat.

 

- Pan Wiesław Chrzanowski w moim przekonaniu jest ostatnim wielkim narodowym demokratą - powiedział w niedzielę dziennikarzom prezydent Bronisław Komorowski, który weźmie udział w uroczystościach.

 

- Pan profesor, marszałek Wiesław Chrzanowski to jedna z tych postaci poprzedniego pokolenia, które przeżyło dramat utraty niepodległości przez Polskę, dramat wojny, dramat także systemu komunistycznego - podkreślił prezydent. Zobacz także: Wspomnienie o Profesorze Wiesławie Chrzanowskim

 

- Jedna z tych postaci, które aktywnie walcząc z systemem, często płacąc bardzo wysoką cenę, przetrwały nie tylko same, ale jeszcze promieniowały swoją wiedzą, mądrością, postawą, przykładem patriotyzmu na te środowiska z mojego pokolenia, które potem odegrały istotną rolę w nowej walce o polską niepodległość, polską wolność, polską demokrację przed rokiem 1989 - dodał.

 

- Pan Wiesław Chrzanowski w moim przekonaniu jest ostatnim wielkim narodowym demokratą; jest to wielka postać z wielkiego ruchu, który ma swoją bogatą i trudną historię, ale w której warto dostrzec wielkość tego istotnego nurtu od czasów przełomu XIX i XX wieku - zaznaczył prezydent.

 

- Wielkość przejawiającą się w tym wypadku także umiejętnością trwania przy własnych poglądach z jednoczesny otwieraniem się na zrozumienie innych; bez ucieczki od własnych poglądów, ale z otwartością na argumentację – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Uroczystości pogrzebowe Wiesława Chrzanowskiego rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach; po mszy trumna zostanie odprowadzona do grobu rodzinnego prof. Chrzanowskiego na Cmentarzu Powązkowskim. (PAP)

 

Poleć znajomemu