Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 7 maja 2012

III Debata Europejska o demokracji w UE

  |   III Debata Europejska z cyklu „Przyszłość Europy. Polska perspektywa III Debata Europejska z cyklu „Przyszłość Europy. Polska perspektywa III Debata Europejska z cyklu „Przyszłość Europy. Polska perspektywa III Debata Europejska z cyklu „Przyszłość Europy. Polska perspektywa III Debata Europejska z cyklu „Przyszłość Europy. Polska perspektywa

Głęboki kryzys stanowi zagrożenie dla przyszłości UE, a na pewno jest dziś źródłem bardzo poważnych kłopotów i problemów – ocenił prezydent Bronisław Komorowski podczas III Debaty Europejskiej. Zaznaczył, że obywatele oczekują konkretnych rozwiązań.


W Pałacu Prezydenckim, z udziałem Bronisława Komorowskiego, odbyła się Debata Europejska pt. „Ile demokracji w Unii Europejskiej?” - to trzecia konferencja z cyklu „Przyszłość Europy. Polska perspektywa”. Cyklowi przewodniczy doradca prezydenta Tadeusz Mazowiecki, który otworzył poniedziałkową dyskusję.

 

Zobacz także: O przyszłości Europy w Pałacu Prezydenckim II debata o przyszłości Unii z polskiej perspektywy

 

Prezydent zwrócił uwagę na to, żeby szukając lepszego, nie zepsuć dobrego. Ocenił też, że dyskusja nad przyszłością UE w warunkach kryzysu siłą rzeczy często jest pewną formą ucieczki w daleką perspektywę, żeby pokazać, że generalnie nie jest źle. Ostrzegał przed łatwym optymizmem.


- Dziś mamy sytuację kryzysową, szukamy ratunku, rozwiązań w imię skuteczności funkcjonowania Unii Europejskiej – podkreślił prezydent.  - Warto mieć świadomość, że w tej dyskusji generalnie ucieka się od odpowiedzi na pytanie: czego naprawdę chcą obywatele naszych krajów członkowskich UE. Nie szukamy tej odpowiedzi – mówił Bronisław Komorowski.


Zwrócił uwagę, że obywatele nie oczekują dzisiaj rozważania daleko idących projektów o kierunku ewolucji Unii, tylko rozwiązywania problemów absolutnie doraźnych. - Trzeba o tym pamiętać – zaznaczył prezydent.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego, warto mieć pewien umiar w formułowaniu daleko idących pomysłów, jeśli się nie ma pewności, że jest społeczna akceptacja lub osiągalne zbudowanie tej akceptacji. - Trzeba wykazać ostrożność w imię rzeczywistego wzmacniania projektu pogłębienia integracji europejskiej – ocenił i podkreślił, że sam jest gorącym zwolennikiem pogłębiania integracji .

 

Otwierając debatę Tadeusz Mazowiecki odniósł się do wyborów we Francji. Ocenił, że Francois Hollande jako prezydent Francji może być bardziej otwarty na rozwój strony obywatelskiej Europy i Unii Europejskiej.  - Sądzę, że jeżeli Francois Hollande pójdzie w kierunku wzmacniania wzrostu gospodarczego, ale nie demontowania dyscypliny finansowej paktu finansowego, to może być pewne istotne uzupełnienie, a nie jakaś bardzo wielka trudność - powiedział Tadeusz Mazowiecki.

 

Jeszcze przed rozpoczęciem debaty prezydencki doradca prof. Roman Kuźniar w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że wybór Francoisa Hollande'a to dobry wybór dla Polski, dla Francji i dla Europy.  Według niego dobre stosunki polsko-francuskie mogą się jeszcze ocieplić.  - Myślę, że dojdzie element lepszych kontaktów na szczeblu prezydenta - powiedział prof. Kuźniar. Przypomniał, że prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Hollandem, gdy ten - jeszcze jako kandydat na prezydenta Francji - odwiedził Polskę.

 

Prof. Kuźniar jest zdania, że polityka zagraniczna Francji nie powinna się bardzo zmienić, bo Hollande to "bardzo centrowy socjalista, bardzo przekonany Europejczyk".
 

Tadeusz Mazowiecki odnosząc się do tematu poniedziałkowej debaty „Ile demokracji w UE”  ocenił, że na problem trzeba patrzyć na dwóch płaszczyznach – jedna to kwestia stosunku między państwami, które tworzą i będą tworzyć unię polityczną, jaką jest i będzie się stawać Unia Europejska. A drugi problem – zaznaczył - to problem demokracji obywateli. Przestrzegał przed pewną skłonnością do rozwiązań pozornych. Wskazywał na potrzebę kształtowania opinii europejskiej, żeby istniały nie tylko opinie narodowe, ale także opinia europejska.

 

W debacie uczestniczyli m.in. ministrowie w KPRP Jaromir Sokołowski, Maciej Klimczak i Sławomir Rybicki oraz doradcy prezydenta. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu