Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 7 maja 2012

"Pozostaje pan jako wzór wielkiego Polaka i gorącego patrioty"

Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach   |   Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Prezydent na mszy pogrzebowej b. marszałka Sejmu w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach Uroczystości pogrzebowe prof. Chrzanowskiego na warszawskich Powązkach

Prof. Wiesław Chrzanowski pozostaje jako wzór wielkiego Polaka, gorącego patrioty i prawego człowieka - powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy pogrzebowej b. marszałka Sejmu w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.

  Zobacz także: Wystąpienie prezydenta na pogrzebie śp. Wiesława Chrzanowskiego

Prof. Chrzanowski zmarł 29 kwietnia w Warszawie. Miał 89 lat.

 

- Panie profesorze, przekraczając próg wieczności trwale wchodzi pan do naszego polskiego panteonu. Trwale też pan pozostaje w naszych sercach. Pozostaje pan jako wzór wielkiego Polaka, gorącego patrioty, prawego człowieka. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, bo całym swoim ofiarnym i pracowitym życiem dobrze zasłużył się rodakom, Kościołowi i ojczyźnie - mówił prezydent.

 

Według prezydenta pokolenie Solidarności widziało w profesorze Chrzanowskim "jednego ze swoich ważnych politycznych i życiowych nauczycieli, nawet wtedy gdy różniły ich poglądy i ideowe korzenie".

 

- Nawet wtedy widzieliśmy w Wiesławie Chrzanowskim swoistą Arkę Przymierza między II RP, która go ukształtowała, a czasami naszej walki, naszej radości z budowy III RP - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, Rzeczpospolita uhonorowała i doceniła w pełni profesora, "o czym świadczy ilość najwyższych funkcji i odznaczeń, jakie stały się jego udziałem". - Nie oszczędziła mu niestety goryczy fałszywych oskarżeń i bolesnych ciosów zadanych już nie przez wroga - dodał prezydent.

  Zobacz także: Wspomnienie o Profesorze Wiesławie Chrzanowskim

Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach podkreślił, że prof. Chrzanowski miłował nie słowem i językiem, ale czynem i prawdą.

 

Po mszy św. trumna została odprowadzona do grobu rodzinnego prof. Chrzanowskiego na Cmentarzu Powązkowskim. Wolą profesora było, aby uczestnicy uroczystości żałobnych zamiast kwiatów przekazali datki na konto organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci.

 

W uroczystościach pogrzebowych oprócz prezydenta i marszałek Sejmu uczestniczyli także m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, minister finansów Jacek Rostowski, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, b. premier Kazimierz Marcinkiewicz, b. marszałek Sejmu Marek Borowski, szef sejmowej komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz. (PAP)

 

Poleć znajomemu