Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 maja 2012

Podsumowanie Przeglądu Bezpieczeństwa

Prezydent przy stole, w tle szef BBN   |   Konferencja podsumowująca Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja podsumowująca Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja podsumowująca Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego Konferencja podsumowująca Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, we wtorek w Pałacu Prezydenckim, odbyła się plenarna konferencja podsumowująca Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego. - Prace na strategicznymi przeglądami bezpieczeństwa powinny być cykliczne - ocenił prezydent.

 

Prezydent powiedział, że kontynuowanie prac w kolejnych przeglądach jest jak najbardziej zasadne. Zdaniem Bronisława Komorowskiego jest to obowiązek wobec państwa.  - Wydaje mi się, że tego rodzaju cykliczność pracy albo przynajmniej cykliczność dokonywania pewnej oceny tego wszystkiego, co mieści się w ramach strategicznego przeglądu bezpieczeństwa, powinno być po prostu kontynuowane – powiedział prezydent.

 

Bronisław Komorowski wyraził przekonanie, że w pracach trzeba uwzględniać margines nieprzewidywalności rozwoju sytuacji na świecie. Jak przypomniał, nikt nie przewidział, że upadną ZSRR i Układ Warszawski albo dojdzie do ataku na WTC. - Trzeba mieć świadomość ograniczonej możliwości dokładnego analizowania teraźniejszości i przewidywania przyszłości, ale nawet wtedy, według mnie, ta praca ma ogromny sens. Przecież ona prowadzi do propozycji rozwiązań – powiedział.

 

Zdaniem prezydenta, warto mieć więcej niż mamy dzisiaj przemyślanych elementów  strategii narodowej w różnych obszarach.  - Dzisiaj w warunkach normalności państwa, funkcjonowania w NATO, UE, kiedy też się zderzamy albo współpracujemy z państwami, które mają doskonale sprecyzowane, zdefiniowane interesy, źródłem naszej istotnej słabości jest to, że my nie potrafimy tego wskazać po swojej stronie. Mamy słabo zdefiniowane interesy narodowe, dotyczy to i polityki zagranicznej i wielu innych obszarów - ocenił Bronisław Komorowski. Dodał, że traktuje to jako swoiste wyzwanie do podjęcia.

 

 

Prezydent zwracał uwagę na konieczność reformy systemu dowódczego, aby był on bardziej racjonalny i skuteczny. 

 

Prezydent wśród zadań i wyzwań wymienił problemy demograficzne. - Próbuję doprowadzić do tego, aby powstała swoista strategia w zakresie myślenia o sprawach demograficznych - powiedział, bo - jak dodał - niewątpliwie mamy do czynienia z kryzysem, jeśli chodzi o liczbę urodzeń.  - Dostrzegam też problem potrzeby opracowania polskiej polityki imigracyjnej - zaznaczył.

 

Ponadto, nawiązał do zbliżającego się szczytu NATO w Chicago - Jadę do Chicago na szczyt przekonany, że w interesie Polski - właśnie ze względu na zmiany sytuacji na świecie - leży to, żeby zakończyć misję w Afganistanie jak najszybciej - przyzwoicie, razem z sojuszem - zaznaczył. Dodał, że obecność polskiego wojska w Afganistanie kosztuje przynajmniej tyle, ile jeden duży program modernizacji technicznej sił zbrojnych rocznie.

 

- Druga sprawa: kwestia obrony przeciwrakietowej. Patrzę na to z wielką troską i życzliwym zainteresowaniem jak rozwiążą ten problem Amerykanie, ale jedno wiem, że jakikolwiek wysiłek modernizacyjny, wydanie milionów na obronę traci sens, jeśli ten polski wysiłek i polskie zdolności obronne nie będą chronione przed  pierwszym uderzeniem, jakim są zawsze rakiety - powiedział prezydent.  Jak dodał, żeby to wszystko razem miało sens musimy być pierwsi w działaniu na rzecz budowy ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej i musimy mieć własny komponent, własną zdolność.

 

Na czele komisji przygotowującej Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego stoi szef BBN Stanisław Koziej.
 

Podczas konferencji prezentowane były rezultaty prac w głównych obszarach problemowych Przeglądu: Interesy narodowe i cele strategiczne; Ocena środowiska bezpieczeństwa; Koncepcja działań strategicznych oraz System bezpieczeństwa narodowego.
  Zobacz także: Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego W Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Na podstawie prac zespołów powstanie raport dotyczący bezpieczeństwa oraz - według wcześniejszych zapowiedzi ministra Stanisława Kozieja -  "biała księga bezpieczeństwa narodowego", a następnym efektem powinna być nowa strategia bezpieczeństwa narodowego. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu