Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 18 maja 2012

Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego

  |   W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego. W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego. W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego. W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego. W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego.

W Pałacu Prezydenckim uroczyście otwarto w piątek nową salę prezentującą malarstwo wielkiego artysty Jerzego Nowosielskiego. - To pomieszczenie samo w sobie ciekawe, nabrało nowego charakteru, nowego blasku – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.


- Z pewnym niepokojem myślałem o realizacji zamysłu, aby w tej sali zrobić coś w rodzaju niewielkiej galerii poświęconej dla mnie niesłychanie ciekawemu i ważnemu malarzowi – przyznał prezydent. Ale – jak dodał - trudno o lepsze sąsiedztwo – tuż obok jest kaplica – ze sztuką, która mówi o skomplikowanych relacjach między ludźmi, między ludźmi a Panem Bogiem i chyba trudno o lepsze miejsce dla sztuki, która mówi o potrzebie nie tyle nawracania ludzi, co nawracania ludzkich serc.
 

Prezydent wyraził nadzieję, że dzięki tej niewielkiej galerii jakieś serca zostaną nawrócone w dobrą stronę. – Dziękuję za możliwość popatrzenia na dzieła sztuki odpowiadające na wyzwania, przed którymi wszyscy stoimy – dodał.


Prezydent zwrócił uwagę, że wielkim zadaniem jest lubić, doceniać i przeżywać wszystko, co wiąże się z różnorodnością. - A taka jest twórczość Nowosielskiego, która była adresowana do całego świata chrześcijańskiego, z całym jego skomplikowaniem, zróżnicowaniem – podkreślił.
 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że to będzie kolejna przesłanką, aby ciesząc się różnorodnością świata szukać fundamentów wspólnych wartości.

- Byłem przyjacielem Jerzego Nowosielskiego i myślę, że byłby niezwykle szczęśliwy, że ekumenizm, który propagował przez całe swoje życie znalazł ukoronowanie tutaj w Pałacu Prezydenckim – powiedział Andrzej Starmach, prezes Fundacji Nowosielskich, który udostępnił i dokonał wyboru obrazów.
 

Dodał, że w Sali, z której jest wejście do kaplicy katolickiej zawisły dzieła najwybitniejszego prawosławnego artysty polskiego malującego dzieła zarówno w kościołach katolickich, greckokatolickich i prawosławnych.

 

Uroczystość prowadził i gości powitał Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak, a wzięli w niej udział także ministrowie w KPRP i doradcy prezydenta.
 

W Sali można obejrzeć 10 dzieł Jerzego Nowosielskiego, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. W Pałacu Prezydenckim zawisły obrazy zatytułowane:  "Abstrakcja" z 1968, dwa dzieła z 1973 i 1978 roku, "Pejzaż zielony" z 1974 i 1985 roku, "Monastyr" z 1990 roku oraz "Cerkiew" z 1979, 1990 i 1992 roku.

 

Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 roku i zmarły w 2011 roku był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania rodzimej sztuki – to tylko część dziedzin, w których Jerzy Nowosielski odnosił ogromne sukcesy.

 

Salę będzie można podziwiać, podczas zwiedzania Pałacu Prezydenckiego otwartego w ramach Nocy Muzeów.

 

Poleć znajomemu