przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 19 maja 2012

Pałac Prezydencki i Belweder otwarte w Noc Muzeów

Pałac Prezydencki   |   Pałac Prezydencki Belweder

 

Zwiedzający mogli zobaczyć miejsca, w których Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej przyjmowali głowy państw, spotykali się z wybitnymi osobistościami i wypełniali codzienne obowiązki.

 

W Pałacu Prezydenckim można było zwiedzić między innymi Salę Białą, Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Sień Główną i Kaplicę.

 

Niewątpliwą atrakcją była otwarta w piątek Sala Jerzego Nowosielskiego, w której można było obejrzeć 10 obrazów artysty: cerkwie, monastyry, abstrakcje i pejzaże. Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 roku i zmarły w 2011 roku, był jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Zajmował się malarstwem, teologią, pedagogiką artystyczną, działalnością na rzecz promocji i wspierania rodzimej sztuki oraz młodych twórców.  Zobacz także: Uroczyste otwarcie Sali Jerzego Nowosielskiego  

 

Największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych miejsce to Sala Kolumnowa. Tu odbywa się większość uroczystości z udziałem Prezydenta RP, m.in.: powołanie i odwołanie rządu, wręczanie orderów i odznaczeń państwowych, nominacji profesorskich, sędziowskich, a także konferencje prasowe z udziałem zagranicznych gości. W Sali tej wydawane są również uroczyste obiady na cześć głów państw.

 

W Sali Kolumnowej odbywały się też ważne wydarzenia związane z najnowszą historią Polski, takie jak: podpisanie przez władze PRL, ZSRR i państw bloku komunistycznego Układu Warszawskiego (1955 r.), rozmowy przy Okrągłym Stole przedstawicieli ówczesnego rządu z przedstawicielami opozycji (1989 r.), podpisanie akcesu Polski do NATO (1999 r.), ratyfikacja Traktatu Akcesyjnego (2003 r), w wyniku którego Polska została członkiem UE 1 maja 2004.

Okrągły Stół, który w czasie obrad był ustawiony w Sali Kolumnowej, obecnie stoi w prawym skrzydle Pałacu Prezydenckiego. Można było go obejrzeć w trakcie zwiedzania.

 

Sąsiadująca z Salą Kolumnową Sala Obrazowa nosi taką nazwę ze względu na liczbę i wielkość eksponowanych w niej obrazów. W Sali tej odbywają się spotkania w ramach Forum Debaty Publicznej, konferencje tematyczne, rady gabinetowe, a także konferencje prasowe Prezydenta RP.

 

Sala Biała usytuowana jest na osi głównego wejścia. Prezydent RP - po powitaniu na dziedzińcu pałacu lub przy wejściu - zaprasza gościa do Sali Białej na pierwsze rozmowy. Właśnie tu Prezydent RP przyjmuje przywódców innych państw, a także pozostałych gości.

 

Z kolei w Belwederze można było zobaczyć otwarty niedawno Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, Salę Orderu Virtuti Militari oraz Kaplicę Belwederską.

Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego
urządzono w pomieszczeniu, w którym w latach 1918-22 znajdowało się biuro Adiutantury Generalnej Naczelnego Wodza, a od 1926 r. był to pokój jadalny prywatnej części używanej przez rodzinę Marszałka. W gabinecie Józef Piłsudski pracował, przyjmował oficerów Adiutantury Generalnej i Kancelarii Cywilnej, prowadził narady z dowódcami i podkomendnymi. Wyposażenie gabinetu stanowi oryginalne biurko z lampkami i kałamarzem, fotel Marszałka oraz drugi fotel dla gości przy biurku, a także łóżko z szafką nocną.  Zobacz także: Otwarcie Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Marszałek Józef Piłsudski mieszkał i urzędował w Belwederze przez 13 lat - od 1918 do 1922 r., a później od 1926, z przerwami, do śmierci w 1935 r. Na przestrzeni lat funkcje pomieszczeń i sprzęty, z których korzystał Marszałek, zmieniały się wielokrotnie, dlatego nie było możliwe zrekonstruowanie autentycznego gabinetu, saloniku i pokoju adiutanta, określanych wspólnym mianem gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zdecydowano się więc na ich odtworzenie.

 

W Sali Orderu Wojennego Virtuti Militari można zapoznać się z historią jednego z najstarszych nadawanych orderów wojskowych na świecie – z najwyższym polskim wyróżnieniem przyznawanym za wyróżnienia na polu bitwy. Pierwszymi kawalerami orderu byli Książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

 

Zwiedzający mogli obejrzeć także Kaplicę pw. NMP Królowej Polski, która powstała w 1990 roku z inicjatywy prezydenta Lecha Wałęsy. W belwederskiej kaplicy w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II. Przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca tę wizytę.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.